Ptáci a netopýři mají nové bydlení v Lochotínském parku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. listopad 2020 12:38
unnamed (5) Foto: DESOP

Celkem 26 budek pro ptáky i netopýry instalovala v uplynulých dnech Záchranná stanice živočichů v Lochotínském parku. Stalo se tak na žádost Městského obvodu Plzeň 1.

Foto: DESOP

"V průběhu tohoto víkendu jsme instalovali celkem 26 budek. Z tohoto počtu je 12 budek pro špačky, krutihlava, ale mohou v budce hnízdit i sýkory či vrabci. Dalších 12 budek je hlavně pro sýkory a dvě budky pak pro létající savce - netopýry. Všechny budky jsou se zvýšenou ochranou proti predaci a šetrně uchyceny, tak aby nepřekážely při pěstební péči o dřeviny a hlavně je nepoškozovaly," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

"Nejednalo se o naši první akci tohoto typu a rozsahu, a jsme samozřejmě rádi, že postupně všechny městské obvody řeší nejenom to, co se týká bydlení lidí, ale i volně žijících živočichů. Přirozené hnízdní dutiny a stanoviště zejména pro ptáky a netopýry v udržovaných parcích moc nenajdete, budky jsou elegantním řešením, jak to částečně změnit. Navíc funkční, kvalitní a bezpečná budka působí i výchovně a motivuje veřejnost k tomu, že si třeba ptačí budku pořídí i na svou zahradu či k domu," podotkl Makoň.

Foto: DESOP

Podle něj byly pořízeny kvalitní a vyzkoušené hnízdní budky, které by měly na lokalitě vydržet a plnit svou funkci až 30 let. "Jsou to budky těžké, jejich instalace není snadná, cena odpovídá životnosti, ale když už se něco takového dělá, tak by se to mělo vždy dělat s důrazem na co největší efektivitu a přínos," prohlásil Makoň. Životnost klasické dřevěné budky je podle něj "jen" maximálně 10 - 15 let a po celou dobu vyžaduje poměrně náročnou údržbu. "Budky, které pořídil Městský obvod Plzeň 1, jsou v tomto směru bezkonkurenční a hlavně je stačí pouze pravidelně kontrolovat a čistit," dodal.