Primátor Zarzycký: Gigafactory? Budu hájit zájmy našich občanů

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 25. říjen 2022 08:26
Primátor Zarzycký: Gigafactory? Budu hájit zájmy našich občanů Foto: se souhlasem R. Zarzyckého

Dosavadní první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO) se stal v úterý 18. října oficiálně novým primátorem města Plzně. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva jej schválilo 31 ze 46 přítomných zastupitelů. Jak nový primátor naloží se svou stávající funkcí na kraji a jaké postoje zaujímá k aktuálním tématům?

Křeslo náměstka jste vyměnil za křeslo primátorské. Jaký je to pocit?
Pocit je to skvělý (úsměv). Velmi si vážím toho, že jsem dostal důvěru lidí i většiny zastupitelů a chtěl bych jim na tomto místě poděkovat. Změna je to veliká, nicméně vím, co funkce primátora obnáší, protože jako 1. náměstek jsem primátora často zastupoval. Funkci přijímám s pokorou a nikdy neuhnu ze slibu, že budu primátorem pro všechny.

Jste také ve vedení kraje. Na tuto funkci rezignujete?
Přesně tak, chci se věnovat řízení města naplno, i proto odmítám kumulaci funkcí a na nejbližším řádném Zastupitelstvu Plzeňského kraje rezignuji na post neuvolněného náměstka hejtmana. Nechci být jen primátorem, který klade věnce, ale chci město efektivně řídit.

Řekl jste, že jednou z priorit koalice bude bezpečnost. Jak ji chcete zlepšit?
Je třeba, abychom připravili ucelenou koncepci bezpečnosti, která bude manuálem pro budování bezpečného města. Jedním z dlouhodobých cílů je například podpora průmyslu 4.0 na úkor montoven. To je ale běh na dlouhou trať. Pak je tu řada kroků, které můžeme udělat rychleji. Je třeba přehodnotit fungování městské policie včetně jednočlenných hlídek. Mým snem je také nulová tolerance hazardu, tedy Plzeň bez heren. Velitele městské policie jsem včera pozval na radnici a dal mu úkol, ať do týdne navrhne soubor opatření, který stabilizuje situaci u městské policie a zároveň bude přínosný pro zlepšení bezpečnostní situace na území města. Následně se nad jeho návrhem do 14 dnů setkáme znovu.

Jak se město postaví ke stavbě nové budovy Západočeské galerie?
V naší koalici panuje jasná shoda na tom, že se vydáme cestou rekonstrukce městských lázní, kterou navrhl renomovaný Atelier Soukup Opl Švehla. Prioritou je pro nás zachránit památkově chráněnou budovu, ke které má řada Plzeňanů citový vztah, než ji nechat chátrat a za velké peníze postavit další nový objekt.

Stejně uvažuje i nové vedení Plzeňského kraje, kde je koalice složena z téměř stejných stran jako ta městská.
Přesně tak, právě rekonstrukce městských lázní je jeden z projektů, na kterých se přímo potvrzuje synergie mezi městem Plzní a Plzeňským krajem. Máme skvělé vztahy, byla by škoda toho nevyužít. V opačném gardu očekávám stejnou synergii také v případě revitalizace kulturního domu Peklo.

Hodně aktuální téma je výstavba továrny na baterie do elektromobilů v Líních u Plzně na místě stávajícího letiště. Jaký na to máte názor?
V první řadě je třeba říct, že se jedná o snahu současné vlády, která s námi téměř nekomunikuje. Já tento záměr rozhodně nepodporuji. Budu hájit zájmy našich občanů, kteří jsou v drtivé většině pro zachování letiště. Premiérovi Petru Fialovi jsem napsal otevřený dopis, ve kterém jsem ho vyzval, aby jeho vláda přístup k městu Plzni přehodnotila a začala s námi jednat jako s rovnocenným partnerem.

Můžete být konkrétnější?
Například vůbec nechápu, jak je možné, že s námi dosud nikdo nejednal na téma dodávek vody z plzeňské vodárny, které jsou pro stavbu Gigafactory zásadní. Také považuji za nepřijatelné, abychom se některé informace dozvídali z médií. Tím narážím na stanovisko Armády ČR, které je podle médií v režimu přísně tajné, ačkoliv ČTK už v září informovala, že armáda považuje letiště za potřebné. Proto jsem na premiéra apeloval, aby vláda jednala transparentně.

Poslední dotaz, jaká je Vaše priorita pro nadcházející čtyři roky v křesle primátora?
Prioritou je pro mě splnit sliby, které jsme občanům před volbami dali.

PR článek