Příští hejtman? ODS, Piráti, topka i lidovci už mají kandidáta

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 22. leden 2020 11:29
Volby Volby - ilustrační foto

Někdejší rektorka univerzity, náměstci hejtmana, exministryně zdravotnictví i političtí nováčci. Ti všichni se už letos na podzim utkají o křeslo hejtmana Plzeňského kraje. Krajské volby toho ale mohou nabídnout mnohem více. Třeba dosud nevídanou spolupráci ODS s TOP 09.

Právě ODS, která oznámila svého kandidáta na hejtmana už loni, vsází na dobře známou tvář. Je jí poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová. „Lídryni máme, zbývající část kandidátky je otevřená,“ potvrdil krajský šéf ODS a primátor Plzně Martin Baxa.

Pro obsazení nižších pater kandidátky a pořadí kandidátů bude klíčový zejména výsledek námluv ODS s TOP 09. ODS o podobě možné spolupráce naposled jednala v pondělí na zasedání Regionální rady.

„Sestavili jsme vyjednávací tým, který bude jednat s TOP 09 o tom, že by podpořila naši kandidátku. Podle výsledku jednání obsadíme zbývající místa,“ uvedl místopředseda krajské ODS Roman Jurečko. Za podporu ODS by topka získala několik míst na kandidátce občanských demokratů.

Emmerová ve hře?

Několik adeptů na lídra kandidátky má ČSSD, za níž už nebude kandidovat současný hejtman a bývalý generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard. Největším překvapením je jméno Milady Emmerové, bývalé hejtmanky a exministryně zdravotnictví. Političku, která loni v listopadu oslavila 75. narozeniny, na prvním místě nominovala plzeňská okresní organizace ČSSD.

Podle šéfa plzeňské ČSSD ale nominace Emmerové nemusí nic znamenat. Na krajské konferenci totiž může většina plzeňských demokratů hlasovat pro kandidáta pocházejícího z jiného okresu.

„Rozhodně to neznamená, že bychom paní Emmerovou tlačili na post lídra kandidátky. Paní Emmerová navíc sama deklarovala, že ani jedničkou být nechce,“ řekl šéf plzeňské ČSSD a bývalý starosta plzeňské Doubravky Michal Chalupný, jehož jméno se na kandidátce rovněž objeví. Horkým adeptem na lídra ČSSD je pak podle zákulisních informací dosavadní náměstek hejtmana Ivo Grüner.

ANO chce překvapit

Předvolební průzkumy favorizují hnutí ANO, které své kandidáty na hejtmana ale drží pod pokličkou. „Návrhů máme několik, nicméně o tom, kdo nakonec povede krajskou kandidátku, rozhodne krajský sněm v únoru,“ řekl krajský šéf ANO a náměstek primátora Plzně Roman Zarzycký.

Naopak svého lídra už zveřejnilo hnutí STAN. Nejedná se o žádné překvapení. Je jím náměstek hejtmana a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Podle Čížka se STAN dohodl na volební koalici s hnutím PRO Zdraví a Sport a s Občany Patrioty. „Jsme blízko dohodě se Zelenými a jednáme i s TOP 09. Pokud se nic nezmění, budu za STAN lídrem já. Do dvou týdnů chceme mít jasno,“ řekl Čížek.

TOP 09 si vybírá partnera

TOP 09 si tak v současnosti vybírá mezi dvěma partnery – ODS a širší koalicí zaštítěnou hnutím STAN. Podle krajského předsedy TOP 09 Petra Suchého není nic rozhodnuto. Rokování dál běží.

„Z obou stran máme seriózní nabídku. Na začátek února máme naplánovaný krajský výbor, kde bychom se měli přiblížit k jedné z variant. Zatím je to padesát na padesát,“ uvedl Suchý. Svého lídra už si ale TOP 09 zvolila. Je jím lékař Klatovské nemocnice a krajský zastupitel Richard Pikner.

Zcela jasno už má KDU-ČSL. Koalici pro Plzeňský kraj, kterou tvoří lidovci s Agrární demokratickou stranou a Nestraníky, povede do voleb náměstkyně hejtmana za KDU-ČSL Ivana Bartošová.

„Domluvili jsme se, že na předních místech kandidátky se budeme střídat formou zipu,“ uvedla Bartošová s tím, že druhé místo kandidátky patří agrárníkům. Obsadil ho farmář Pavel Šrámek, který v minulém funkčním období seděl ve Sněmovně za hnutí ANO a jehož syn, Pavel Šrámek mladší, je zastupitelem Plzně za Piráty. Trojkou za Nestraníky pak je místostarosta Rokycan Tomáš Rada.

Piráti vsází na neznámé jméno

Na neznámé jméno vsází Piráti, kteří do voleb vysílají zastupitele Domažlic Rudolfa Špotáka. „Máme vybráno prvních šest kandidátů, o sedmé až osmé místo budeme losovat a o dalším pořadí rozhodneme v hlasování,“ řekl krajský předseda Pirátů, kterým je poslanec Lukáš Bartoň.

Velké ambice má v krajských volbách hnutí Trikolóra, jehož kandidátku dává dohromady krajský manažer strany a někdejší plzeňský náměstek za ODS Petr Rund. Jména ale zatím neprozradil.

„Sestavíme plnohodnotnou kandidátku a budeme se ucházet o místo v koalici. Předpokládáme úspěch, podpora veřejnosti i zájem o členství ve straně jsou obrovské. Během následujících měsíců budeme s Václavem Klausem mladším objíždět kraj,“ řekl Rund, který se však na kandidátce neobjeví.

Jasno zatím nemají ani komunisté a SPD. „Vše se rozhodne na krajské konferenci 22. února,“ uvedl krajský manažer KSČM Richard Pokorný. „O lídrovi i obsazení dalších míst kandidátky rozhodneme příští měsíc na regionální konferenci,“ dodala krajská manažerka SPD Marie Pošarová.

(jak)