×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Pro Plzeňský kraj nakoupí nový provozovatel autobusové dopravy 315 nových vozů

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 19. listopad 2019 15:00
Arriva Takové autobusy budou od příštího roku vozit cestující v Plzeňském kraji.

Provoz autobusů v celém Plzeňském kraji začne od poloviny června příštího roku zajišťovat nový přepravce. Stávající ČSAD nahradí společnost Arriva. Na plné obrátky běží příprava na vystřídání dosavadního dopravce. Arriva jedná se zástupci kraje, nakupuje autobusy a je v kontaktu i se zájemci o práci. Při prezentačních jízdách se teď lidem představí v řadě obcí na Plzeňsku.

Arriva začne zajišťovat provoz autobusů v Plzeňském kraji na základě desetileté smlouvy od 14. června příštího roku. Na linky vyjedou jen nové autobusy, které nabídnou vysoký komfort a pohodlí. Budou klimatizované a cestující si během cesty dobijí třeba mobilní telefon a na páteřních trasách se připojí i k wifi. Většina autobusů bude nízkopodlažních a všechny budou v barvách Plzeňského kraje, takže je cestující okamžitě poznají.

„Veřejná doprava v Plzeňském kraji se postupně radikálně mění. Na základě otevřených tendrů bylo či bude dodáno 315 nových autobusů a 24 nových vlaků. Podporujeme zároveň budování přestupních terminálů, integrujeme jízdné tak, aby cestující na jeden jízdní doklad projel náš kraj všemi dopravními prostředky. Pozornost věnujeme i cyklistům, kteří budou mít možnost si jízdní kolo v pohodlí přepravit. Tam, kde změny již proběhly, zaznamenáváme markantní nárůst cestujících,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Lidé si za jízdy dobijí mobily nebo počítače, ve vozech bude wifi

Arriva pro Plzeňský kraj nakoupí celkem 315 nových autobusů. Už v průběhu jarních měsíců je bude mít ve svých depech. Jde o značky Dekstra, Iveco, Man nebo Setra. Aby vše proběhlo v pořádku, je na denním pořádku komunikace s Plzeňským krajem, obcemi, ale i s budoucími zaměstnanci.

„Řidiči, kteří jezdí pro současného dopravce, se rozhodně nemusí bát, že by přišli o práci. Rádi bychom jim nabídli uplatnění v naší společnosti. Řidičů budeme potřebovat zhruba čtyři stovky a řada z nich nás už sama oslovila. S některými připravujeme exkurzi k výrobcům autobusů. Chceme jim ukázat, jak budou naše autobusy vypadat a jak se vyrábějí,“ konstatoval František Soumar, ředitel Arrivy Střední Čechy.

Arriva teď připravila pro své nové cestující v řadě obcí na Plzeňsku prezentační jízdy. „Připravili jsme šest různých tras po celém Plzeňsku, chceme se potkat se zástupci obcí, cestujícími i zaměstnanci. Představíme se jim jako společnost, budeme připraveni odpovídat na otázky ohledně příprav na zahájení provozu a případní zájemci o zaměstnání se budou moci zeptat na to, jaké nabízíme pracovní podmínky,“ říká Daniel Adamka, generální ředitel Arrivy.

Zájemci se na palubě prezentačního autobusu mohou těšit na program pro děti i dospělé, dozvědí se, jakými autobusy je bude Arriva na Plzeňsku vozit, a prohlédnou si i uniformu řidiče.