Proč nevyhazovat dřevěný popel? Ušetříte za hnojiva

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 4. březen 2021 11:55
popel dřevo plzen cz ilustrační, pixabay

Pokud máte doma nebo na chatě krb, ohniště nebo kotel na dřevo, řešíte otázku, kam s popelem. Místo popelnice zvolte raději využití na zahradě. Vaše rostliny i kompost vám poděkují.

ilustrační, pixabay

Popel ze spáleného dřeva je skvělým minerálním hnojivem. Nezáleží na tom, jestli používáte na topení polena, dřevěné brikety nebo pelety. Moderní pelety a brikety se vyrábí slisováním dřeva pod vysokých tlakem bez použití pojiv. Jsou proto také vhodné.

Pozor, nikdy nepoužívejte na své zahradě popel z uhlí či briket. Ten obsahuje nebezpečné látky.

Dřevěný popel obsahuje vápník a draslík, který je vhodný pro plodovou zeleninu, cibuloviny a drobné ovoce. Je třeba myslet na to, že dřevěný popel má vysoké pH (kolem 12), proto není vhodný k rostlinám, které potřebují kyselou půdu. Vyhněte se především rododrendonům, borůvkám, hortenziím, azalkách a vřesům.

Popel se používá jako příměs do kompostu nebo jako roztok. Dřevěný popel můžete rozpustit ve vodě. Vhodný poměr je půl kila popele na jeden litr vody. Tímto množstvím pohnojíte pět metrů čtverečních záhonu. Pokud se rozhodnete popel nerozpouštět, ale sypat ho rovnou k rostlinám využijete na deset metrů čtverečních až dvě kila popele.

Pozor, nikdy nesmíte použít horký popel, abyste rostliny nezničili.

Začnete i vy hnojit popelem?