Procháskův ústav, který užívala lékařská fakulta, je na prodej

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 30. duben 2023 08:55
Procháskův ústav, který užívala lékařská fakulta, je na prodej Foto: Lékařská fakulta

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni opakovaně nabízí k prodeji památkově chráněnou budovu Procháskova ústavu, postavenou v roce 1930 jako dětský domov. Objekt donedávna fakulta využívala spolu s dalšími budovami rozesetými po celém městě k výuce. Od nového akademického roku se ale přestěhovala do medicínského kampusu, jehož stavba stála 2,36 miliardy korun, a nepotřebné objekty nabídla k prodeji. O novém majiteli Procháskova ústavu se rozhodne v červnu na základě výběrového řízení.

Nepotřebné budovy začala fakulta nabízet loni v létě nejdříve přes realitní kancelář, později je nabídla v elektronické aukci. U budovy děkanátu, postavené v roce 1908, bylo nejnižší podání v aukci stanoveno na 35,7 milionu korun. Nejnižší cena za Pavlovův pavilon z roku 1924 byla 79,6 milionu korun. Za Procháskův pavilon chtěla univerzita minimálně 72,6 milionu korun. "Budova děkanátu je již prodána. Kupní cena byla stanovena formou elektronické aukce na 42,2 milionu korun. Dle našich informací by se budova měla rekonstruovat na byty, výhledově snad i studentské," uvedla mluvčí fakulty Barbora Černíková. Pavlovův ústav nakonec zůstává v majetku univerzity, od dubna si ho ale pronajímá Vyšší odborná škola Plzeň, která tam bude mít výuku vyššího odborného školství v oborech veterinářství, sociální práce a předškolní a mimoškolní pedagogika. "Pro úplnost zmiňme také Šafránkův pavilon, který sice k prodeji nabízen nebyl, nicméně i ten bude částečně sloužit jinému subjektu. Od 1. dubna zde sídlí společnost Scio, která zde bude provozovat jednu ze svých základních škol. V zadní části budovy zůstávají studentské koleje UK," doplnila Černíková.

Nemovitost se prodává prostřednictvím elektronické aukce, která se bude konat 26. června 2023. Nejpozději do 6. 6. 2023 do 10.00 je ovšem nutné složit aukční jistotu a doložit splnění podmínek pro účast v elektronické aukci. Jediným hodnotícím kritériem výběrového řízení bude celková výše kupní ceny nabídnutá účastníkem výběrového řízení v rámci elektronické aukce.

Pro zájemce je v současnosti připravena virtuální datová místnost (dataroom) obsahující jak dostupnou dokumentaci k budově, tak i kompletní transakční dokumentaci. Univerzita Karlova je zároveň připravena zájemcům poskytnout osobní prohlídku nemovitosti, a to nejpozději do 29. května 2023.

Případní zájemci by se měli obracet na projektovou manažerku a hlavní kontaktní osobu paní Mariannu Gregorovičovou z útvaru Infrastrukturního poradenství České spořitelny (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 705 675 263).