Prvního pacienta plzeňských ochránců zvířat mají na svědomí petardy

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 2. leden 2023 08:48
Prvního pacienta plzeňských ochránců zvířat mají na svědomí petardy Foto: DESOP

Hned na Nový rok museli pomáhat plzeňští ochránci zvířat. Vyjížděli k srnci, který kvůli strachu z ohňostroje narazil do plotu.

Šéf Záchranné stanice živočichů Plzeň Karel Makoň věřil, že tentokrát se přelom roku obejde bez nekonečných petard a ohňostrojů – i s ohledem na to, že ekonomická situace lidí není vždy úplně nejlepší, nebo na válku na Ukrajině. „Naivně a tajně jsem si myslel, že když je situace taková, jaká je, a navíc některá města jasně deklarovala, že letos ohňostroje dělat nebudou a leckde je i zakázali, že jsme se konečně jako lidská společnost posunuli v chápání zase o kus dál,“ říká Makoň s tím, že ho už první večerní hodiny posledního dne roku přesvědčily, že se mýlil.

„A tak prvním zvířecím pacientem v novém roce 2023 je opět srnec evropský, který byl zahnán na lokalitu, kde to neznal, a následně narazil do plotu s takovou razancí, že to nejspíš nepřežije,“ upozornil.

Je 1. ledna 2023 kolem třetí hodiny odpoledne. Mladí manželé s malým chlapcem kontrolují svou zahrádku v Plzni na Roudné, když v tom jim tryskem přímo před jejich zraky proběhl od sousedů vyplašený srnec. „Stáli jsme u kůlny dost daleko na to, aby nás zvíře vidělo, ale to jak narazilo do plotu, jsme měli jako na dlani. Musela to být příšerná rána na hlavu a krk, a tak když manžel omráčeného srnce z plotu vymotal, sebral srnec veškeré síly a snažil se postavit a utéci. To mu ale nešlo, jelikož jediné co mu fungovalo, byly zadní nohy. Plazil se tady vyděšený, ochrnutý, až nakonec zůstal bezvládně ležet,“ popsala celou událost mladá paní, která vzápětí telefonovala do záchranné stanice s dotazem, co má s poraněným zvířetem na svém pozemku dělat.

„Přiznávám, že zahájit záchranářskou sezonu 2023 utracením prvního zvířecího pacienta se mi opravdu nechtělo. Srnec byl naštěstí po nárazu tak otřesený, že kupodivu nebyl tak vystresovaný a v takovém šoku, aby bylo milostivější ho na místě utratit,“ říká Karel Makoň s tím, že zvíře naložili a odvezli do ohrady pro spárkatou zvěř v Plzni-Zábělé. Srnec teď bude mít 24 hodin na zklidnění a uvidí se, jak na tom v pondělí bude.