Pyrrhovo vítězství koalice SPOLU aneb další „Svobodové“

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 26. listopad 2022 09:00
Pyrrhovo vítězství koalice SPOLU aneb další „Svobodové“ zdoj: free fotobanka

Koalice SPOLU pro Prahu vyhrála volby. Jak moc draze je to ale zaplacené vítězství teprve ukazují současná, a dalo by se říct i nekonečná, povolební vyjednávání. Kdo za ně může? Arogance dosluhujícího primátora Hřiba, který ve své přezíravosti stále nepochopil, že ani letošní volby nevyhrál? Nebo naopak budoucí primátor Svoboda, kterého nejenomže čtyři jeho spolustraníci ve volbách přeskákali, ale o kterém se v politických kuloárech šušká, že na neproměněném potenciálu koalice SPOLU nese největší podíl?

To je otázka pro samotné politiky z koalice SPOLU a jejich poradce. Odpovědět si na ni není nic těžkého. Zachovat se podle toho je už vpravdě jiný příběh. Pojďme ale od začátku. Docent Svoboda nebyl první volbou a vlastně ani druhou či třetí. Po ODS-námluvách s guvernéry bank a dalšími ekonomy, ve kterých občanští demokraté dostali košem, nebyla jiná možnost. Tedy byla, ale tu lemovala ochota některých kandidátů vylézt před objektivy a přijít o možnost v tichosti bačovat Prahu se všemi městskými společnostmi.

Jen si to připomeňme. SPOLU ve volbách vsadilo na tým plných odborníků. Vůči Pirátům či Praze Sobě se vymezovali, že oni nejsou hnutím jednoho muže. Nakonec se ukázalo, že nejsou hnutím ani jednoho muže. Fakt, že je česká politická scéna personálně vyprahlá a ta pražská možná ještě víc, je takovým veřejným tajemstvím. Kdybyste ale pohledali, jednu či dvě osobnosti tam najdete. Často skloňovaným jménem ve chvíli, kdy ODS zoufale hledala svoji jedničku kandidátky, byl Tomáš Portlík. Pozitivní by bylo, že by na postu skončil konečně někdo, kdo se o pražskou politiku a o Pražany opravdu zajímá, horší už je, že tento roztěkaný starosta z Prahy 9 je daleko lepší za objektivem než před ním. Jasně, s PR armádou, kterou by mu možná současný primátor Hřib přenechal, by s tím šlo určitě něco udělat, ale stačilo by to? A hlavně, odpustili by mu jeho straničtí kolegové případný úspěch a jiné rozložení moci v pražské organizaci? To je ta sakrální otázka.

Odpověď na ni se možná brzy dozvíme. A možná ještě dřív než za 4 roky… Dokud se ale SPOLU bude bát pustit do svých skutečných útrob mladé nadějné tváře, anebo dokud skuteční mazáci tu svou tvář nenasvítí, budou kandidátku SPOLU nadále zaplňovat další a další „Svobodové“, a to je dlouhodobě neudržitelné. Pak se totiž taky může stát, že přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč. A ten se nezakecá…

text :Anežka Havlíková

PR