Vznikne v bývalých Městských lázních v Plzni víceúčelové centrum? Rada kraje schválila návrh na odkoupení!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 23. srpen 2022 15:00

Krajští radní schválili v úterý na svém mimořádném jednání návrh na odkoupení podílů společnosti TWB Praha s.r.o., která je vlastníkem budovy bývalých Městských lázní v Plzni. Kupní cena souboru nemovitostí a pozemků je 140 milionů korun. Definitivně vše posvětí ale až zastupitelstvo kraje, které je na programu 5. září.

Podle náměstka hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josefa Bernarda jde o jedinečnou příležitost. "Mohl by tam být multifunkční sál, expozice a depozitáře Západočeské galerie, multifunkční sál, konferenční sály a prostory pro talentované děti ze střediska Radovánek, environmentální centrum zaměřené na změnu klimatu ve městech, prostory pro prodejní výstavy a propagaci oblastí našeho kraje i centrum pro folklórní soubory našeho kraje,“ uvedl. Objemově by se podle jeho slov jednalo o více než dvojnásobný prostor oproti plánované budově galerie v přibližně stejné hodnotě. "A naopak vytvoříme přívětivý prostor pro občany našeho kraje," dodal. Plzeňský kraj si nechal posudek na odkup vypracovat v březnu letošního roku.

Zásadní rozhodnutí o odkupu by mělo udělat zastupitelstvo kraje 5. září. "Ještě před zasedáním budou mít zastupitelé k dispozici veškeré materiály, tedy znalecký posudek i objemovou studii využití budovy. Zároveň je pro ně připraven seminář s prezentací komplexních podkladů pro možnosti kraje," doplnila mluvčí kraje Eva Mertlová.

Po odkupu lázní by muselo dojít k její velké rekonstrukci v řádu vyšších stovek milionů korun. Hejtman Rudolf Špoták před dvěma měsíci uvedl, že by opravy mohly být postupné a celá částka by se nemusela vynaložit najednou. Část financí na rekonstrukci by navíc podle něj mohlo hejtmanství získat z dotací.

Bývalých lázní se město zbavilo v devadesátých letech. Několik let patřily společnosti Amádeus Real. Ta je nabídla městu zpět za 25 milionů, zastupitelé to ale odmítli s tím, že město pro budovu nemá využití a že jsou na rekonstrukci zapotřebí stovky milionů korun. Budovu pak v roce 2007 koupila za zhruba 24 milionů právě TWB Praha.