Radek Kučera

Radek Kučera

Loni v lednu si odbyl báječnou premiéru v české extralize. Útočník hokejové Plzně Martin Lang tehdy v derby proti Karlovým Varům vstřelil dva góly v rozmezí pouhých pětadvaceti vteřin. Že je odchovanec Škody šikovným kanonýrem prokázal jen o pár dnů dříve i na světovém šampionátu dvacítek, kde se stal se třemi góly nejlepším střelcem českého výběru.

Do své páté sezony letos vstupuje cyklistická akademie Romana Kreuzigera, která směřuje nejzajímavější kadety a juniory v Plzeňském kraji do dospělé cyklistiky. Talentovaní borci mají zajištěný ten nejkvalitnější trénink, motivaci i zázemí, aby se dál rozvíjeli. Výsledkem jsou desítky medailí a úspěchů na domácích šampionátech na dráze a na silnici. „V roce 2022 bude naše dresy oblékat celkem devět jezdců,“ hlásí Petr Kubias, bývalý skvělý cyklista a generální manažer klubu, jehož tváří je historicky nejúspěšnější český silničář Roman Kreuziger. Akademie je zároveň  jedním ze čtyř vrcholových středisek zřizovaných Českým svazem cyklistiky.

Všechno začalo v lednu 2009. To si hokejový útočník Jakub Lev v osmnácti letech v dresu Plzně odbyl extraligovou premiéru. A o tři a půl roku později, na začátku sezony 2012/13 začala unikátní série, která letos na začátku března katapultovala Lva do role „železného“ muže nejvyšší české soutěže.

Loni na jaře dovedl futsalisty plzeňského Interobalu k historickému titulu, na podzim pak trenér Marek Kopecký s týmem oslnil Evropu při premiérové účasti v Lize mistrů. Plzeň poté v prosinci hostila jednu z elitních skupin, kde skončila hned za suverénní Barcelonou. „Byla to odměna za práci, kterou tady odvádíme. Pro Plzeň byl loňský rok svátkem futsalu,“ ohlíží se pětačtyřicetiletý Kopecký. Plzeňský klub vede třetí sezonu a teď má před sebou další výzvu. V pátek 18. března Interobal jako obhájce titulu rozehraje play off první ligy domácím zápasem proti Liberci.

V novém klubu se ukázala nejlépe, jak mohla. Plzeňská bikerka Simona Spěšná loni v prosinci přestoupila do švýcarského týmu jb Brunex Superior Factory racing. A hned první start v nové sezoně horských kol pokřtila vítězstvím. Ve španělském městě Chelva na konci února kralovala mezi juniorkami na podniku kategorie C1. „Z vítězství jsem byla mile překvapená a hodně spokojená, protože jsem to nečekala. Byl to první závod sezony a ještě v únoru. Je vidět, že spolupráce s taťkou a s novým týmem probíhá moc dobře,“ líčila Spěšná, plzeňská rodačka a evropská šampionka mezi staršími žákyněmi z roku 2018, která letos oslaví osmnácté narozeniny. Hned o týden později na tenhle úspěch navázala ve španělském Banyoles. Tam se jel ještě důležitější podnik zařazený do juniorské světové série a Spěšná obsadila sedmou příčku.

Jako mladík si zahrál na dvou světových šampionátech do 20 let, patřil mezi nejlepší hokejové obránce československé ligy, několik sezony byl kapitánem Škody Plzeň. Loni v létě se Václav Baďouček do mateřského klubu po dlouhých letech vrátil. Tentokrát jako jeden z hlavních trenérů extraligového týmu, který vede v rovnocenné roli s Milošem Říhou mladším.

Na letních olympijských hrách v Tokiu prožil jedno z největších zklamání v kariéře, kvůli zradě techniky s největší pravděpodobností přišel o medaili. Stejně tak o pár týdnů později na světovém šampionátu v Itálii, kde měl problémy s přehazovačkou. Přesto byl loňský rok pro cyklistu Ondřeje Cinka úspěšný, dlouhodobě držel skvělou formu. Na začátku února přišla odměna. Jednatřicetiletý biker stáje Kross Orlen, který vyrůstal v Újezdě u Svatého Kříže a je úzce spjatý s Plzeňskem, se poprvé v kariéře stal Králem české cyklistiky.

Zdůrazňuje, že jeho největším úspěchem a životním motorem je rodina. S manželkou Renátou, s níž má tři děti – dva syny a dceru, prožil Pavel Čejka už 58 let. A letos 12. února měli důvod k velkým oslavám. Bývalý skvělý házenkář, kapitán plzeňských mistrů Československa z roku 1974 a později úspěšný trenér, oslavil osmdesátiny. V kondici, kterou mu může závidět leckterý šedesátník. „Snažím se udržovat v chátrání, jak říkám. Hýbu se, stýkám s mladými lidmi, sleduji dění okolo sebe,“ odhaluje svůj recept na vitalitu s úsměvem Pavel Čejka.

Pro fanoušky bylo jeho jméno trochu neznámou. Ale po lednovém mistrovství Evropy na Slovensku si už házenkář Tomáše Piroch skvělými výkony hlasitě řekl o pozornost. Jednadvacetiletý plzeňský odchovanec si ve třech utkáních připsal deset branek, pětkrát se trefil v závěrečném utkání základní skupiny do sítě vicemistrů světa ze Švédska. Bohužel, cenná remíza 27:27 Čechům k postupu nestačila, scházel jediný gól. „Určitě se nemáme za co stydět. Ale všichni jsme byli moc zklamaní, chybělo opravdu málo,“ litoval Piroch, ryšavá levoruká spojka.

Její příběh je dalším důkazem, že sportovní život bývá většinou v rovnováze a po hořkém pádu dolů přijde vzestup a lepší časy. Loni v únoru plzeňská lyžařka Tereza Nová poznala bolestivé zklamání. Místo startu na mistrovství světa v Itálii, své premiérové velké akce, ležela v nemocnici. Při jednom z posledních tréninků ošklivě spadla v Toblachu nedaleko Cortiny d’Ampezzo, natrhla si ledvinu sezonu předčasně ukončila.