Radní Blovic odvolali ředitelku základní školy kvůli problémům se šikanou

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 25. březen 2024 15:50
Radní Blovic odvolali ředitelku základní školy kvůli problémům se šikanou Foto: ZŠ Blovice

Radní Blovic na Plzeňsku dnes odvolali ředitelku místní základní školy Dagmar Hitkovou. Reagovali tak na situaci se šikanou, která podle některých rodičů na škole dlouhodobě bují. Ředitelka byl k dnešku odvolána z funkce, nedostala ale výpověď ze zaměstnání, řekl dnes tajemník radnice Václav Kybic. Na odvolání upozornil server Novinky. Někteří rodiče jsou s krokem radních spokojeni, jiní jen částečně. Odvolanou ředitelku se zatím nepodařilo kontaktovat. Podle vyjádření starosty města Roberta Zelenky (Žijeme Blovice) ředitelka s odvoláním nesouhlasí.

Hitkovou, která je zároveň zastupitelkou Blovic za stejné uskupení jako starosta, dnes rada odvolala z důvodu závažného porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z jejích činností, úkolů a pravomocí, uvedl odpoledne v prohlášení starosta. "O tomto rozhodnutí byla paní ředitelka telefonicky informována a následně po písemném vyhotovení usnesení Rady města jí toto bylo doručeno spolu s písemným odvoláním z funkce. Paní ředitelka odmítla potvrdit převzetí těchto dokumentů," uvedl Zelenka. Odvolání je ale platné.

Hitková podle něj nesouhlasí s rozhodnutím rady a argumentovala tím, že v médiích a na sociálních sítích se o situaci na škole šířily nepravdy, a zejména tím, že nedostala dostatek času, aby se mohla vyjádřit k závěrům inspekčních zpráv České školní inspekce. "Za její názor se staví významná část pedagogického sboru, který byl jednání přítomen. Zástupci pedagogického sboru žádají Radu města Blovice a zastupitele města o setkání a možnost prostoru k vyjádření se k výše uvedenému," uvedl dále starosta.

Martin Truhlář, otec dvou školáků a spoluautor petice, kterou podepsalo na 400 lidí, není spokojen s tím, že bývalá ředitelka by měla ve škole dál zůstat jako učitelka. "Je to úspěch, ale zatím máme splněno tak napůl. Mám strach, aby (odvolaná ředitelka) neovlivňovala ostatní učitele nebo se nějak nemstila dětem. Budeme se ještě radit, co dělat dál," řekl. Matka jednoho z dětí řekla, že je spokojená, že ředitelku radní odvolali, a doufá, že nový ředitel situaci ve škole uklidní. Město vypíše podle Kybice na ředitele výběrové řízení.

Šikanou na blovické základní škole se zabývá i policie. S ohledem na to, že se vyšetřování týká dětí, neposkytuje žádné podrobnější informace. Obětí extrémní šikany několika spolužáků se ve škole podle rodičů stala třináctiletá dívka. Šikana měla údajně sexuální podtext a dívka má vážné následky. Podle rodičů to ale není jediný případ šikany ve škole. Sepsali petici, kterou předali na jednání zastupitelstva. To přijalo usnesení, v němž zastupitelé zavázali radu situaci řešit. Radní se dnes sešli v mimořádném termínu a ředitelku odvolali.

Několik podnětů týkajících se šikany řeší také Česká školní inspekce.

čtk