S přezutím kol ještě nespěchejte, radí odborníci. Pro řidiče mají špatnou zprávu!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 5. duben 2022 06:54
S přezutím kol ještě nespěchejte, radí odborníci. Pro řidiče mají špatnou zprávu! ilustrační. Foto: se souhlasem AHProfi

I když už je duben a můžeme jezdit na letních pneumatikách, odborníci ještě radí vyčkat. Současné počasí tomu totiž nenahrává a letní gumy by mohly být pro řidiče pastí. 

S výměnou zimních pneumatik za letní není třeba pospíchat. V následujících dnech má ještě mrznout a to je past na letní pneumatiky. Na co si kromě toho máte dávat pozor? "Na stav pneumatik, na jejich stáří a hloubku dezénu. To znamená nekoukat jenom na legislativních 1,6 milimetrů v případě letních pneumatik, ale i podívat se na to, aby ta pneumatika měla nějaké jízdní vlastnosti na mokru, to znamená aspoň 4 milimetry," popsal vedoucí servisních služeb Autocentra Jan Šmucler Alexander Vávrovec.

Důležité je i správné vyvážení pneumatik, jinak se mění jízdní vlastnosti a poškozuje se tím i celé auto. "Záleží na stáří pneumatik. Máme vyvažovačku, která simuluje přítlak vozidla na vozovku," podotkl mistr servisní dílny Autocentra Jan Šmucler Luboš Růžička.

Pokud nechcete v pneuservisu hodiny čekat, než na vás přijde řada, je lepší se objednat na konkrétní termín. "Dvakrát ročně se vždy včas objednám do servisu přímo na termín. Většinou si to hlídám tak, abych se objednávala přibližně měsíc dopředu. Přijedu, uvaří mi kafe, dají mi nějakou vodu a během té doby mám přezuto a můžu odjet," popsala jedna z klientek Autocentra Tereza Tománková.

S výměnou zimních pneumatik za letní ale není nutné letos pospíchat. V následujících dnech má mrznout a někde i sněžit. To je past na letní pneumatiky. "Pokud je i přes den teplota pod sedm stupňů, tak jsou neustále třeba zimní pneumatiky. Zimní pneumatika je z jiné směsi, než letní a je daleko bezpečnější. Je kratší brzdná dráha a vozidlo má lepší reakce," dodal znalec v oboru dopravy Richard Topinka