Šílenství kolem speciálních bankovek. První zájemci čekali na otevření infocentra 31,5 hodiny

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 17. listopad 2019 15:00
75339417_550465802416078_459327566688288768_n Foto: ZAK TV/Z. Duzbabová

Obrovský zájem se podle očekávání strhl o speciální edici eurobankovek vydaných k 30. výročí Sametové revoluce. Před plzeňským infocentrem se táhly nekonečné fronty, první odvážlivci dokonce dorazili před budovu, kde se bankovky prodávaly, už v noci z pátku na sobotu. Prodej přitom začal až v neděli úderem 9. hodiny.

Jako vůbec první stál ve frontě muž ze Slovenska. Do Plzně přijel už ve čtvrtek, k infocentru se pak vydal v sobotu v půl 2 v noci. "První zájemci čekali neuvěřitelných 31,5 hodiny," potvrdila Helena Mařanová z organizace Plzeň-Turismus.

Bankovky vydávané v limitovaných edicích Euro Souvenir sice mají nulovou nominální hodnotu, o to větší je pak jejich hodnota sběratelská. Jsou tištěné na stejný bavlněný papír jako pravá eura. Navíc jsou opatřeny i některými ochrannými prvky. Vzhledem k tomu, že se jedná o sběratelskou záležitost, mají na sobě i takové ochranné prvky, které zabrání jejich případnému zneužití například v automatech.

Limit na osobu je stanoven na deset kusů. Kupující si nebudu moci vybrat sériové číslo bankovky. Cena jednoho kusu je 80 korun.

Plzeňské infocentrum je jediné místo, kde bude možné v neděli 17. listopadu zakoupit právě bankovky z limitované edice vydané k 30. výročí Sametové revoluce. „Zájem, který vyvolaly limitované edice dvacetikorun vydávané Českou národní bankou, stejně jako eurobankovky s Karlem Gottem či ZOO Liberec, nás přesvědčil o tom, že mít svoji vlastní limitovanou edici si zaslouží i Plzeň. Rozhodli jsme se pro motiv katedrály. Po dohodě s dodavateli se nám navíc podařilo vyjednat, že v neděli 17.  listopadu bude v Plzni jako na jediném místě v Česku možné zakoupit bankovky vydané v limitované edici ke 30. výročí Sametové revoluce,“ uvedl vedoucí Turistického informačního centra Dalibor Linda.