Školky hledají místo pro ukrajinské děti. Od září tříleté jen z Česka, ujišťuje rodiče radní

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 10. březen 2022 06:46
Školky hledají místo pro ukrajinské děti. Od září tříleté jen z Česka, ujišťuje rodiče radní Foto: se souhlasem ZAK TV

Hrají si a smějí se jako všechny ostatní děti. Malují ale obrázky z války, před kterou utekly a občas si vzpomenou i na zvuk sirény, která varuje před nebezpečím. Řeč je o dětech, které se svými rodiči přišly do Plzně z Ukrajiny. Od pondělí jsou v Plzni zřízené adaptační skupiny, konkrétně na 31. základní škole a na 78. mateřské škole, hlídací službu pro maminky a potažmo děti z Ukrajiny poskytuje také volnočasové centrum Radovánek. Žádné velké problémy s umisťováním zatím město nečeká, horší situace může nastat až se začátkem nového školního roku.

Na 78. mateřské škole je už v tuto chvíli naplněna patnáctičlenná kapacita adaptační skupiny. O děti se tu stará asistentka Táňa, která sama z Ukrajiny pochází, v Česku ale žije už dva a půl roku. O válce v jejich rodné zemi s dětmi raději nemluví. "Občas něco proskočí, ale snažím se, abychom o tom nemluvili. Říkali třeba něco o autobusu, jak se střílelo, tak všichni vyběhli z autobusu a jeden chlapeček, když se zeptám, co jí doma, tak řekne, že doma nic nejí, protože doma je válka a nemůže být doma," popsala. Další zájemce o umístění musí už školka odmítat. To, že bude potřeba zřídit další skupiny je jasné, podle města by ale nemělo jít o větší komplikace.

Radní i lékařka: Ukrajinské děti jen pětileté a očkované

Podle radní pro oblast školství Lucie Kantorové mohou nastat určité problémy u mateřských škol s blížícím se zahájením školního roku 2022/2023. "Rádi bychom, aby ti, co přišli z Ukrajiny, vyčkali a přihlásili se do elektronických zápisů. Je důležité říci, že budeme přijímat pouze pětileté děti, které mají povinnou předškolní výuku, nikoliv tříleté a čtyřleté, ty budou pouze plzeňské," podotkla Kantorová. Druhou podmínkou je pak povinné očkování, bez něhož děti do školek nemohou chodit. Ty aktuálně některé děti uprchlíku nemají. "Pokud očkovaní nejsou, doočkují se podle našeho kalendáře. Problém bude v tom, aby našli pediatra, který bude schopen je naočkovat. Pokud bude velký příliv dětí, tak to ordinace intenzivně pocítí. Už teď jsou nad nějakou kapacitou, kterou mohou poskytovat," uvedla plzeňská radní a zároveň dětská lékařka Veronika Jilichová Nová. Problém to podle ní bude spíše u kojenců, než u malých dětí. "Základní očkování totiž malé děti z Ukrajiny už v 99 procentech mají. Mohu uklidnit maminky, že v našich školkách jsou české děti naočkované, takže je to nijak neohrozí," dodala Jilichová Nová.

U základních škol není prozatím podle Kantorové žádný problém. "Jsme připraveni přijímat děti do stávajících tříd, zatím se jedná v podstatě o desítky. Volné máme kapacity napříč městem ve všech obvodech," potvrdila. 

Kantorová zároveň apeluje na to, že není třeba ihned po příchodu do Plzně řešit školku a školu. "Vzhledem k traumatům, která mnohé děti při útěku ze své vlasti zažily, město doporučujeme, aby si s nimi nejprve rodiče odpočinuli, zvykli si na nové prostředí. Do škol a školek není nutné spěchat," dodala. Zápisy do základních škol se v Plzni uskuteční v dubnu, do mateřinek v květnu.