Smetanovské dny nabídnou 21 akcí. Pořadatelé doufají, že už koronavirus do programu nezasáhne

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 24. únor 2022 08:36
Smetanovské dny nabídnou 21 akcí. Pořadatelé doufají, že už koronavirus do programu nezasáhne Foto: Plzeňská filharmonie

Mimořádným uvedením díla Ermanna Wolf-FerrarihoVerdiho Sílou osudu a Dvořákovou Novosvětskou zahájí 3. března Plzeňská filharmonie pod taktovkou Chuheie Iwasakiho a se sólistou Albanem Beikircherem letošní hudební část festivalu Smetanovské dny. Ty nabídnou od 3. do 24. března mimořádné soubory, umělce, sympozia, výstavy, ale i slam poetry a tři představení pro děti. Hlavním tématem 42. ročníku festivalu je Bedřich Smetana a související odkazy, ústřední linií sympozií pak Dílo a proměna v české společnosti 19. století. Organizátoři festivalu, kteří připravili 21 akcí, doufají, že se uskuteční v plném rozsahu, i díky dalšímu rozvolnění protiepidemických opatření od 1. března.

Do dramaturgie celého festivalu se bude prolínat ústřední téma plzeňských sympozií. Je jím Dílo a proměna v české společnosti 19. století. K němu se již tradičně řadí osobnost Bedřicha Smetany a související odkazy. Už 42. ročník multioborového festivalu tak nabízí symfonické a komorní koncerty, renomované umělce a soubory, dopolední matiné, komponované hudebně-literární pořady, autorské recitály, besedy, operu, hudbu starých mistrů, slam poetry i dětské pořady. Festival spolupracuje s významnými kulturními institucemi.

„Po loňském zrušeném ročníku, kdy se odehrál pouze zahajovací koncert ‚Má vlast‘, se na letošní festival moc těším. Hned první koncert s německým sólistou Albanem Beikircherem, na kterém zazní Dvořákova Novosvětská, Verdiho síla osudu a málokdy slýchaný houslový koncert italského skladatele Ermanna Wolf-Ferrariho bude jedním z vrcholů festivalu. Těším se i na komorní koncerty v Domě hudby, na Wihanovo kvarteto, klavírní recitál Igora Ardaševa, Smetanovo trio, na Štěpána Raka, Klavírní kvarteto Josefova Suka, Pražské smyčcové duo a Dechové kvinteto PKF. Zážitkem určitě bude i vystoupení souborů Schola Gregoriana Pragensis a Moravia Brass Band v katedrále sv. Bartoloměje nebo netradiční vystoupení Slam poetry show v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Chybět nebudou ani hudebně literární pořady. Dětem jsou věnována představení ‚Úklona klasikům‘ a ‚Pohádky pro malé i velké‘ se Štěpánem Rakem," uvedla ředitelka Smetanovských dnů Lenka Kavalová.

Na festival Smetanovské dny se mohou tedy těšit nejen milovníci klasické hudby, symfonických i komorních koncertů a různých hudebních žánrů, ale i milovníci autorských čtení a divadla. Návštěvníci mohou zavítat i na divadelní představení Věc Makropulos, na výstavy nebo se něco dozvědět na vědecké konferenci Plzeňských sympozií.

„Smetanovské dny patří k našemu městu už od roku 1981 a jsou jednou z největších plzeňských kulturních událostí. Jejich součástí jsou koncerty, divadlo, výstavy i mezioborové sympozium, na jehož pořádání spolupracují odborníci z Akademie věd České republiky, Univerzity Karlovy v Praze i Archivu města Plzně a dalších institucí. Věřím, že si příznivci kultury určitě vyberou, neboť program je skutečně pestrý. Současně také věřím, že se letošní ročník uskuteční bez omezení. Zároveň děkuji Plzeňské filharmonii za přípravu festivalu,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář, který nad festivalem převzal záštitu.

Smetanovské dny organizuje už 10. rokem Plzeňská filharmonie, jejímž zakladatelem je město Plzeň. Festival potrvá do 24. března. Patří k němu i doprovodný program, jeho součástí je také plzeňský Masopust, Masopust, jen mě holka nevopust!, který se koná v sobotu 26. března.