Soubor opery přichází o svého šéfa. Pilař ve funkci končí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 5. únor 2020 16:32
pilar Foto: DJKT

Na konci července skončí po šesti letech ve funkci vedoucího souboru opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Tomáš Ondřej Pilař. Dohodl se na tom s ředitelem divadla Martinem Otavou kvůli odlišným názorům na další směřování opery. Otava nebude na uvolněnou pozici vypisovat výběrové řízení, ale osloví několik vytipovaných osobností z Česka i ze zahraničí.

"Kandidátů na takovouto pozici je relativně málo, ten okruh je velice uzavřený. Věc budeme teprve zásadně řešit," uvedl Otava. Hledání nového šéfa opery, která v této sezoně uvádí čtyři velké premiéry, jednu premiéru opery pro děti a také operní večer pod širým nebem, nechce ředitel uspěchat. Dramaturgie souboru je už nyní pevně postavená na příští dva roky a na další dva až tři roky s možností zařadit případně zajímavou koprodukci nebo aktuální projekt, řekl Otava. Z toho důvodu nemusí se stanovením nového šéfa souboru tolik spěchat. V následující divadelní sezoně může někoho pověřit dočasným vedením souboru nebo nad ním převzít dohled sám.

Hledání nového šéfa opery chce skloubit se svou koncepcí, kterou loni předložil městu, jež je zřizovatelem divadla. "My jsme nejzápadněji položená operní scéna v Čechách a rád bych, aby se to projevovalo i na charakteru dalšího směřování tohoto divadla. Rád bych, aby Plzeň byla křižovatkou Evropy a abychom byli napojeni na zásadní síť německých, rakouských a potažmo severoitalských divadel," uvedl ředitel.

Pilař na sociálních sítích uvedl, že i přes odlišnost názorů odchází v dobrém a s čistým stolem a že zatím netuší, kam se bude dál ubírat. Otava ale doufá, že Pilař bude s divadlem i dál pracovat jako operní režisér. "Ten rozchod s pozicí šéfa souboru není rozchod s naším divadlem, pan šéf (Pilař) udělal ohromný kus práce v souboru, v divadle, jsem mu za to vděčný. Všechny své projekty, které byly se souborem naplánovány, dotáhne a oba dva věříme, že se budeme setkávat s jeho režiemi i v budoucnu," dodal Otava.

V blízké budoucnosti zahájí diskusi s potenciálními novými vedoucími opery. I kdyby obsadil do funkce nějakého cizince, se souborem by musel komunikovat v českém jazyce.

čtk