Špotáková na mítinku v Plzni přehodila poprvé v sezóně 60 metrů

Od - čtvrtek, 3. červen 2021 08:11
Špotáková na mítinku v Plzni přehodila poprvé v sezóně 60 metrů Foto: ČAS/Aleš Gräf

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková na mítinku v Plzni, který byl součástí akce Atleti spolu, poprvé v sezoně překonala hranici 60 metrů. V rámci projektu se závodilo na 253 místech naší země a atletických klání se zúčastnilo přes 22 tisíc příznivců atletiky.

Oštěpařka Barbora Špotáková se plzeňskou soutěží protrápila. První čtyři pokusy si nenechala změřit. Trefila se až v páté sérii, kdy své náčiní poslala do vzdálenosti 60.25 a poprvé v této sezóně přehodila 60 metrů. Závěrečný hod už pak neabsolvovala. Obrovský osobní rekord si hodila juniorka Petra Sičaková. Její oštěp se zapíchl na 54.61, díky čemuž si vylepšila osobák o neskutečných sedm a půl metru. Navíc si zajistila start na obou mezinárodních juniorských vrcholech této sezóny.

V běhu na 200 metrů se musel spokojit až se třetím místem Pavel Maslák, kterého porazili nejen Jan Jirka, ale i Tomáš Němejc. Stoupající formu naznačil dálkařský český rekordman Radek Juška, který pátým pokusem dolétl na 795 centimetrů. Prvním českým trojskokanem, kterému se letos podařilo překonat šestnáctimetrovou hranici, je Ondřej Vodák. V Plzni doskákal na 16.10 a vyhoupl se do čela národních tabulek. V soutěži žen potvrdila papírové předpoklady Emma Maštalířová, která zaostala výkonem 13.24 jen dva centimetry za osobním rekordem a splnila béčkový limit pro start na mistrovství Evropy do 22 let. Ve výškařském sektoru zvítězili Marek Bahník (213) a Denisa Pešová (180).

Tyčkařská měření sil opanovala osvědčená jména. Mezi muži kraloval velezkušený Jan Kudlička, který hned napoprvé překonal 550 centimetrů, čímž výrazně vylepšil letošní nejlepší český výkon. Amálie Švábíková zahájila soutěž na hodnotě 418 centimetrů. V ten moment měla ve hře už pouze jednu soupeřku. Pro Terezu Schejbalovou byl tento výkon novým kariérním maximem a také splněným béčkovým limitem na ME do 22 let. Švábíková si pak na stojany nechala nastavit 428 a opět byla úspěšná napoprvé. Následovalo 443 centimetrů a také tuto výšku třetím pokusem zdolala. Sezónní maximum si posunula o osm centimetrů.

V závodě na 400 metrů mužů si nejlépe rozvrhl síly Patrik Šorm. Člen naší stříbrný štafety z HME v Toruni proběhl jeden okruh za 46.62. omácímu publiku udělala ve stejné disciplíně radost Tereza Petržilková, která triumfovala za 54.36, která v napínavém souboji uhájila vedoucí pozici před Věrou Holubářovou. Pozici vedoucí ženy průběžných tabulek na čtvrtce překážek potvrdila Nikoleta Jíchová. Závod mužů na 400 metrů překážek vyhrál Matěj Mach za 51.88.

V nejkratším sprintu na 100 metrů žen opanovala finálový závod Barbora Dvořáková. Časem 11.74 zaostala jen o setinu za kariérním maximem, díky kterému vévodí českým tabulkám. Mezi muží byl nejrychlejší Štěpán Hampl v čase 10.42.

Hned dva vrhačské primáty si připsala domácí Lenka Valešová, když nenašla přemožitelku v kladivu (64.67) ani kouli (15.06). Mezi koulaři předvedl nejdelší pokus 17.62 David Tupý. Disk mužů byl v režii dvojčat Forejtových. Úspěšnější byl Jakub, jehož náčiní dopadlo na 54.81. Jeho bratr Michal zapsal 54.70. Diskařka Eliška Staňková hodila 55.62, což je jen dva centimetry za jejím českým maximem této sezóny.

V závodě mužů na 1500 metrů ukázali běžeckou nadvládu svěřenci Josefa Vedry, kteří obsadili všechny tři pomyslné medailové přičky. Vyhrál Damián Vích v čase 3:44.99. Obě osmistovky měly jasné vítěze, kterými se stali Adéla Sádlová (2:08.69) a Adam Dvořáček (1:49.30). Mužskou trojku ovládl suverénním způsobem Viktor Šinágl v letošním nejlepším českém výkonu 8:03.19.