×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Starostové finišují s kandidátkou pro krajské volby, zájem mají o hejtmana

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 29. leden 2020 16:53
Cizek Pavel Čížek s Josefem Bernardem loni v listopadu při otevření zrekonstruované ulice v Nepomuku. Foto: KÚPK

Současného hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda (ČSSD) oslovilo vedení STAN v souvislosti se sestavením kandidátní listiny pro podzimní krajské volby. Potvrdil to náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek, který je předsedou krajského výboru hnutí Starostové a nezávislí. Hejtman už loni v říjnu oznámil, že nebude v krajských volbách kandidovat za domovskou ČSSD, se kterou se názorově rozchází. Nevyloučil však možnost, že by do krajských voleb kandidoval za jiné politické uskupení.

„Máme zájem o výrazné osobnosti, udělali jsme proto i nabídku panu hejtmanovi Bernardovi. Zatím není nic rozhodnuto. Jednání o podobě kandidátky STAN proběhnou do poloviny února. V březnu budeme mít určitě skupinu respektovaných osobností, se kterou pak předstoupíme před voliče. Musí se jednat o zkušené osobnosti. Naši kandidáti by měli mít zkušenosti manažerské nebo starostovské,“ uvedl Pavel Čížek.

„Naše hnutí STAN se snaží být takovou střechou pro aktivní lidi, my v současné době oslovujeme nejrůznější osobnosti po kraji, abychom lidem nabídli takovou široce přijatelnou kandidátku pro všechny. V současné době jednáme s regionálními sdruženími, jednáme se Stranou zelených, stále ještě také probíhají jednání s TOP 09. Chceme vytvořit takovou širokou, všeobecně přijatelně kandidátku,“ dodal Čížek.

Hejtman Bernard s náměstkem Čížkem na nově otevřené lávce Pňovanského mostu. Foto: KÚPK

V kuloárech se mluví dokonce o tom, že volební subjekt, kde by se mohl hejtman Bernard objevit, by se mohl jmenovat Hejtman a Starostové s podporou TOP 09. O podporu TOP 09 ovšem usiluje i ODS. Hejtman Josef Bernard se nedávno objevil jako čestný host také na plesu TOP 09.

Podle stanov ČSSD by Bernard automaticky přišel o členství ve straně v tom případě, pokud by kandidoval za jiný politický subjekt a neměl k tomu souhlas sociální demokracie. O vyloučení v takových případech ani nemusí hlasovat žádný nadřízený orgán ČSSD.

O svých lídrech už mají jasno další politické strany. Lídrem ČSSD se stal v pondělí náměstek hejtmana Ivo Grüner. ODS povede poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová, lídrem TOP 09 je krajský zastupitel a lékař Richard Pikner, KDU-ČSL vede náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová na společné kandidátce v koalici s Nestraníky a s Agrární demokratickou stranou. Lídrem Pirátů se stal domažlický zastupitel Rudolf Špoták. Bez Lídra je zatím hnutí ANO.