×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Stovky uhořelých prasat už likviduje v troskách vepřína specializovaná firma

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 21. leden 2020 17:55
Pozer veprina Mrtvá těla prasat se po vyproštění z trosek nakládala do kontejnerů, pak se odvážela do kafilerie. Foto: TV ZAK

Na místě ničivého požáru v objektu zemědělského družstva, kde v noci na pondělí uhořelo kolem 400 prasnic a 1300 selat, začala v pondělí odborná firma s odstraňováním a likvidací živočišného materiálu. Pod troskami shořelé porodny selat jsou ohořelá i zcela zuhelnatělá těla stovek mrtvých zvířat. Ta se postupně nakládají do kontejnerů a odváží k finální likvidaci do kafilerie v Mimoni. O způsobu likvidace uhynulých prasat jednal v Rokycanech krizový štáb.

Trosky vyhořelého vepřína rozebírá bagr. Foto: TV ZAK

„Po jednání krizového štábu bylo rozhodnuto, že ohořelé prasnice se zlikvidují přes sanační firmu. Už máme přistavené kontejnery, najela sem speciální firma, která provádí likvidaci trosek haly, včetně vytažení uhynulých zvířat. Ta se dávají do kontejnerů, které se pak budou odvážet. Práce se rozjely, předpokládáme že do tří dnů, by měla být všechna uhynulá zvířata odvezena z našeho areálu,“ uvedl Milan Pertl, ředitel firmy INTEGRO a.s.

Na místě požáru aktuálně pracovalo v úterý deset lidí a speciální bagr. „Naše firma běží dál, máme tady stovky dalších živých zvířat, o která je třeba se postarat,“ dodal Pertl.

Na místě pracuje specializovaná firma. Foto: TV ZAK

Hasiči už v pondělí večer dokončili likvidaci požáru, na místě pracovali vyšetřovatelé, kteří pátrali po příčinách požáru. „Prioritou je teď likvidace živočišného odpadu, aby se ta zvířata nezačala rozkládat. K tomu se musí odstranit ta technologie. Bagr rozebírá postupně tu kovovou technologii. Jsou tam v ní uvězněna ta zvířata, která jsou k ní připečená. Ta těla jsou zatím kompaktní. Firma zvolila dobrou metodu nakládání. Pomocí kleští se těla nakládají do kontejnerů,“ uvedl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat z Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.

Do kontejneru se vejde až sedm tun zvířat. Odhadem je na místě zhruba 100 tun živočišného odpadu, který se musí odvézt do kafilerie. To bude představovat asi 15 kontejnerů. „Počítáme s tím, že každý den odjede s nákladem do kafilerie jedna až dvě soupravy. Na soupravě jsou naloženy tři kontejnery. Některá těla jsou ohořelá více, některá méně, někde jsou až zuhelnatělá. Samozřejmě někde jsou vyhřezlé vnitřnosti. Ale znovu opakuji, drží to pohromadě, ani to moc nezapáchá, nic z toho nevytéká. Klimatické podmínky jsou dobré,“ popsal situaci na místě Richard Bílý.

Pod kovovými troskami leží stovky uhořelých prasat a selat. Foto: TV ZAK

Těla jsou kontaminována popelem a lehce také azbestem, jsou tam různé hřebíky z konstrukce, izolační vata, někde jsou k tělům přiškvařené plasty. „Základní očištění těl probíhá na místě, pokud bude potřeba, zbytek se dočistí v kafilerii.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 35 milionů korun. Hasiči se při likvidaci požáru zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili tak majetek za 70 milionů korun. Příčinou požáru byla zřejmě závada na elektroinstalaci.