×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Šumavská obec si pořídila nový autobus, sváží s ním děti do školy, kterou chce udržet

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 22. říjen 2019 21:47
Autobus Tento typ autobusu si pořídila obec Velhartice pro dopravu dětí do školy. Ilustrační foto

Autobus za tři miliony korun koupila obec Velhartice na Klatovsku, aby tak mohla i nadále svážet do své základní školy a mateřské školky děti z okolních obcí, kam nezajíždí veřejná doprava. Díky tomu se daří obci Velhartice držet obecní školu i za cenu zvýšených doplatků na chybějící žáky. Radní Plzeňského kraje odsouhlasili pro obec dotaci ve výši jednoho milionu korun na nákup autobusu. Dotaci ještě musí schválit zastupitelstvo.

Obec Velhartice se snaží motivovat rodiče, aby nedávali své děti do jiných „městských škol“ v okolí. Bezplatnou kyvadlovou dopravu žáků obecním autobusem provozuje od roku 2006. Ve spolupráci se sousední obcí Hlavňovice sváží autobus děti pro 1.–3. ročník do ZŠ a MŠ Hlavňovice a pro 4.–9. ročník do ZŠ a MŠ Velhartice. A to nejen z územní působnosti těchto obcí, ale i ze širšího okolí například z územní působnosti zaniklé školy v Petrovicích, z Hartmanic, Malonic, Jindřichovic, Stříteže,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN). V některých zmíněných obcích škola už zanikla.

V loňském roce Velharticím dosloužil stávající používaný autobus, proto byla obec nucena pořídit nový autobus. Kapacita nového autobusu je 33 přepravovaných osob a zpravidla bývá plně využívána. Denně tento druh dopravy využije kolem 100 dětí školního i předškolního věku. Autobus ujede denně až 170 kilometrů. Děti pak vozí i na školní výlety.

Doprava osob se řídí platným přepravním řádem, děti vystupující z autobusu se odvádí do školy a školky pod pedagogickým dozorem, aby byla maximálně zajištěna jejich bezpečnost,“ doplnil náměstek hejtmana. Na provoz školy dává obec s devatenáctimilionovými příjmy 1,6 milionu, další statisíce pak jdou na opravy, provoz tělocvičny a hřišť. Pro Velhartice bylo vždy prioritou udržet svoji školu, více žáků sníží její provozní náklady.

Udržet školu je naprosto zásadní. Je tu obrovská spádová oblast a děti by musely do Klatov nebo do Sušice. Ale dopravní obslužnost je složitá, autobusy ČSAD sem zajíždí dva nebo tři, ale je to nešťastně nastavené, že nestíhají děti dovézt a odvézt. Navíc nezajíždí do všech vesnic," uvedla ředitelka školy Zdeňka Knězová. Podle ní budou děti přibývat. Zatímco minulých 15 let počet obyvatel Velhartic klesal, letos poprvé vzrostl o osm na 840 obyvatel. Obec připravila 11 levných zasíťovaných parcel pro rodinné domy, které už skoupily mladé rodiny a všechny už staví.

Velhartická škola má 94 dětí, hlavňovická 60. „Jsme malá vesnická škola, která si může s dětičkami pohrát, protože je všechny známe a víme, jak s nimi pracovat. Při těch stavech je to ideální práce,“ řekla ředitelka. Ve škole je řada dětí se vzdělávacími obtížemi i z pěstounských rodin. Učitelů má dostatek, fluktuaci minimální.

ben + čtk