Šumavský Mouřenec zahájí advent koncertem plzeňského souboru a žehnáním věnců

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 27. listopad 2022 08:03
Šumavský Mouřenec zahájí advent koncertem plzeňského souboru a žehnáním věnců Ilustrační foto: Přátelé Mouřence, z. s.

Šumavský kostel sv. Mořice na Mouřenci se v příštích týdnech opět „oblékne“ do svátečního. Během adventního a vánočního období pozve tento románsko-gotický chrám nad Annínem na koncerty, bohoslužbu a prohlídky. Advent zahájí v neděli 27. listopadu ve 14:00 koncert plzeňského souboru Touch Of Gospel.

„Gospely v podání tohoto souboru pod vedením Michala Beránka zní na Mouřenci každý rok v létě. Letos poprvé je uslyšíme v tomto svátečním čase. Posluchači se mají na co těšit, Touch Of Gospel je totiž jednička ve svém žánru. Vstupenky budou k dostání na místě. Pro zahřátí chystáme svařák Mouřák,“ zve Lukáš Milota z pořádajícího spolku Přátelé Mouřence. Ještě před koncertem Jan Kulhánek požehná adventní věnce.

„Zhruba 10 věnců budeme mít k prodeji, každý si ale může přinést k požehnání věnec vlastní,“ dodává Milota. Velký adventní věnec pro Mouřenec vyrobí i letos floristka Hana Kindelmannová Šebestová. Každou neděli na tomto věnce rozsvítí na Mouřenci jednu svíčku.

V neděli 11. prosince ve 14:00 zve kostel k návštěvě hlavně děti. Budou totiž pomáhat se stavěním velkých Mouřeneckých jesliček. Následující neděli 18. prosince opět ve 14:00 zazpívá už tradičně Žihelský pěvecký smíšený sbor. V tento den donesou skauti z Hartmanic na Mouřenec Betlémské světlo.

Ve vánočním období pak bude svátečně vyzdobený kostel s velkým stromkem otevřený hned několikrát. Na Štědrý den se otevře mezi 11:00 a polednem při takzvané Štědré hodince. Na Štěpána ve 14:00 zve Mouřenec na vánoční koncert. Tradiční koledy ovšem v jazzrockovém hávu zahraje Ivan Audes Trio. „Hostem bude zpěvák a muzikant Tomáš Mouřenec. Bude to poprvé, kdy na Mouřenci vystoupí Mouřenec,“ usmívá se Lukáš Milota. Až do 26. prosince můžou také lidé nosit do kostela drobné dárky, které pak spolek Přátelé Mouřence předá seniorům v domově důchodců v Sušici.

Na přelomu roku pozve kostel nad Annínem opět na silvestrovskou půlnoční mši při svíčkách.

Ani sváteční režim nepřeruší pravidelné komentované prohlídky. Ty se na Mouřenci konají celoročně každou sobotu v 11:00, a to včetně Štědrého dne a Silvestra.

Závěr roku na Mouřenci:

  • neděle 27. 11. (14:00) - Koncert Touch Of Gospel + žehnání adventních věnců
  • neděle 11. 12. (14:00) - Stavění Mouřeneckých jesliček s dětmi
  • neděle 18. 12. (14:00) - Koncert Žihelského sboru + Betlémské světlo
  • sobota 24. 12. (11:00 - 12:00) - Štědrá hodinka - vánočně laděná prohlídka
  • pondělí 26. 12. (14:00) - Koncert Ivan Audes trio + Tomáš Mouřenec (tradiční koledy v jazzrockovém hávu)
  • sobota 31. 12. (23:59) - Silvestrovská půlnoční mše při svíčkách