Svařák či trdelník na trzích chybět nebudou, jen si je musíte odnést s sebou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 3. prosinec 2020 11:16
Vánoční trhy 857 Takhle si svařák nedáme. Foto: plzen.cz

K dřevěnému betlému přibylo na náměstí Republiky v Plzni více než 80 dřevěných stánků. Jak jsme informovali v neděli, Plzeňané o oblíbené adventní trhy nepřijdou, začnou už v sobotu 5. prosince. A pokud si nedovedete přestavit návštěvu bez tradičních pochutin jak je svařák nebo trdelník, mají pro vás organizátoři dobrou zprávu. Chybět nebudou, pouze je nebudete moc konzumovat přímo u stánku.

"Od září jsme byli v intenzivním kontaktu s vedením centrálního obvodu, řešili jsme, za jakých okolností a opatření by se trhy mohly uskutečnit. Čekali jsme do poslední chvíle, ale byli jsme závislí na tom, co řekne vláda," uvedl jeden z pořadatelů Jaroslav Strohschneider.

Původně měly trhy začínat už 23. listopadu. "Pro prodejce je ale každý den dobrý, někteří jsou třeba už 10-11 měsíců bez příjmů," dodal Strohschneider. Podle něj bude obsazeno celkem 85 stánků, za normálních okolností jich na adventních trzích bývá 140.

Organizátoři jsou připraveni dodržovat všechna nutná hygienická opatření, a tak například veškeré teplé nápoje budou prodejci podávat jen s sebou v kelímku s víčkem. Pochutiny jako palačinky, trdelníky, čertíky v lokši, párky či klobásy nebudou zákazníkům předány na táccích, ale zabalené, aby si je mohli odnést s sebou.

Bude i ponocný, zvonici však nenajdeme

Adventní trhy jsou letos bez kulturního programu, na náměstí nenajdou návštěvníci ani tradiční zvonici. Nebude však chybět ponocný a jeho troubení. „Je to moje srdeční záležitost. Budu chodit troubit každý den v 17 a 18 hodin a podle situace i v 19 hodin,“ uvedl plzeňský ponocný Zdeněk Zajíček.

Na pořádek budou dohlížet policisté

Podle mluvčí Městské policie Plzeň Jany Pužmanové budou adventní trhy také pod dohledem strážníků. "V rámci běžného výkonu služby budeme dohlížet na bezpečnost návštěvníků a také na dodržování vládních nařízení," dodala s tím, že se případné porušení bude řešit spíše domluvou, než pokutou.

Trhy potrvají od 5. do 23. prosince a budou veřejnosti otevřené od 10 do 20 hodin.