Světovou premiéru nové činohry musí divadlo odložit!

Zveřejněno v Kultura
Od - pátek, 22. říjen 2021 13:54
Světovou premiéru nové činohry musí divadlo odložit! Foto: DJKT/I. Štěrbová

Komedii Vánoce na poušti o stárnoucím rockerovi a o kdysi slavné české rockové skupině mělo v sobotu ve světové premiéře odehrát plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Kvůli úrazu jednoho z hlavních představitelů ji ale divadlo musí odložit.

"Divadlo J. K. Tyla je nuceno odložit premiéru činohry Vánoce na poušti, která byla naplánována na tuto sobotu 23. října 2021. Důvodem je úraz jednoho z hlavních představitelů. Náhradní termín je zatím v jednání a divadlo o něm bude informovat veřejnost během příštího týdne," potvrdila mluvčí Divadla J. K. Tyla Martina Drbušková.

První repríza komedie Vánoce na poušti 26. října 2021 je bez náhrady zrušena, vstupenky je možné vrátit v místě nákupu do 5. listopadu 2021. Divákům, kteří vstupenky zakoupili on-line v síti Plzeňská vstupenka, budou peníze vráceny automaticky na účet, ze kterého byly vstupenky zaplaceny.

Komedie Vánoce na poušti sleduje příběh dvou kamarádů z české rockové skupiny Tataturk, která byla kdysi stejně slavná jako kapela Lucie. Přestože se po ní slehla zem. V jedné zemi je stále populární, a to v totalitním Turkmenistánu. Její cestu zpátky ke slávě a penězům však zhatí nečekaná událost. To je výchozí situace hry, kterou přímo pro činoherní soubor napsali doma i v zahraničí oceňovaní autoři – Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš. Inscenace bude několikátou společnou prací tohoto známého autorského tandemu a režisérky Natálie Deákové a kromě Martina Stránského přivede na jeviště Zdeňka Hrušku, Jaroslava Matějku, Moniku Švábovou, Pavla Pavlovského, Zuzanu Ščerbovou, Vladimíra Pokorného a další.

„Vánoce na poušti jsou sice komedie, ale mají určitý přesah. Je to příběh o tom, co všechno pro člověka může znamenat hudba, a jaké to je, když tu hudbu ztratí. Což je případ hlavní postavy Olina, který následkem traumatu přijde o hudební sluch,“ doplnila režisérka Natália Deáková. Olina, který bojuje s nepřízní osudu i krizí středního věku, ztvární Martin Stránský. „Olin se trochu potácí ve světě, který k němu nebyl úplně příznivý. Ale snaží se s tím prát, co to jde. A jak už to bývá, největší neštěstí mu přinášejí ženy. Vánoce na poušti jsou hezký komediální kus a myslím, že se při něm plzeňští diváci budou dobře bavit,“ dodal Martin Stránský.