Další nárůst pozitivně testovaných. Reaguje už i fakultní nemocnice

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 22. říjen 2021 17:17
Další nárůst pozitivně testovaných. Reaguje už i fakultní nemocnice Foto: M. Osvaldová

V Plzeňském kraji se za týden zdvojnásobil počet lidí, kteří se nakazili koronavirem. Za posledních sedm dní prokázaly testy nákazu u 1028 lidí, o týden dřív jich bylo 495. Na horšící se čísla už reaguje také fakultní nemocnice, která zakázala návštěvy na některých svých odděleních. Na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji za posledních sedm dní 174 nákaz, před týdnem to bylo 83.

Za posledních sedm dní se v kraji nakazilo nejvíc lidí v okrese Plzeň-město, konkrétně 431. Na 100 tisíc obyvatel to představuje 221 nákaz, což je nejvíc ze sedmi okresů kraje. Nejméně nakažených v kraji má Tachovsko za sedm dní tam přibylo 32 nákaz, což je 58,8 případu na 100.000 obyvatel, před týdnem to bylo 16,6.

Ve Fakultní nemocnici Plzni aktuálně leží 19 pacientů s koronavirem ve věku od 37 do 89 let, 13 z nich není očkovaných proti covidu. Na jednotce intenzivní péče leží čtyři nemocní, z toho dva jsou napojeni na plicní ventilaci. "Všichni pacienti na oddělení covid JIP jsou ve vážném stavu a žádný z nich není očkovaný. Nejmladšímu pacientovi je 37 let, umístěn je na JIP a je bez očkování," informovala Levorová. Více než v jarní vlně pandemie jsou podle ní hospitalizovaní lidé mladší věkové kategorie od 45 do 70 let.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriely Levorové jsou zakázány návštěvy v lochotínském areálu na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Hematologicko-onkologickém oddělení, Onkologické a radioterapeutické klinice a na jednotkách intenzivní péče. V borské části je pro návštěvy uzavřeno Anesteziologicko-resuscitační oddělení (DIP, DIOP), pobytová sociální lůžka (PSP1, PSP2), geriatrické oddělení, léčebna dlouhodobě nemocných a všechny jednotky intenzivní péče. "Na všech ostatních pracovištích jsou návštěvy povoleny za předpokladu, že doloží některý z následujících dokladů, RT-PCR test ne starší než 7 dní nebo antigenní test ne starší než 72 hodin, doklad o očkování či prodělané nemoci, případně doloží čestné prohlášení o absolvování POC antigenního testu ne staršího než 72 hodin před zahájením návštěvy s negativním výsledkem," dodala Levorová s tím, že musí používat ochranné dýchací prostředky a návštěva nesmí přesáhnout 30 minut.