Tachov dokončil rekonstrukci Společenského areálu Mže s moderním kinem za 100 milionů korun

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 23. březen 2023 09:11
Tachov dokončil rekonstrukci Společenského areálu Mže s moderním kinem za 100 milionů korun Foto: M. Horáček

Rekonstrukci rozsáhlého areálu Společenského areálu Mže dokončilo za 83 milionů korun bez DPH město Tachov. Největší změnou prošel kinosál a předsálí se šatnami a občerstvením. Menší úpravy ale doznal i kulturní sál. Slavnostní otevření se uskuteční 31. března.

resampleObjekt Mže se stavěl v letech 1982 - 1984 na severním okraji zámeckého parku v prostoru, kde se nacházely bývalé zámecké skleníky. Své sídlo zde od začátku měl Okresní výbor KSČ a další instituce spojené s totalitní společností. V závěru roku 1989 byl zdejší velký konferenční sál využit pro tzv. Dialogy, tedy o setkání veřejnosti s odborníky na nejrůznější témata, která organizovalo zdejší Občanské fórum. "Po rocích totality byl o veřejnou diskuzi obrovský zájem a sál doslova „praskal ve švech". V průběhu roku 1990 se do prostor budovy přestěhovaly některé odbory Města, pojišťovna a další úřady, ale také knihovna. V září tohoto roku začala přestavba velké zasedací místnosti na kino," uvedla radní Jana Hutníková (Volím Tachov). Během desítek let svého fungování doznal spíše drobných stavebních úprav, které odpovídaly průběžným změnám ve využití budovy. Největší stavební úpravou prošel areál v roce 2004, kdy došlo k rozšíření tanečního sálu na kapacitu 390 míst. Zajímavostí je, že během celé stavby nebyl přerušen provoz kina.

Právě kinosál pro 259 diváků prošel při rekonstrukci největší proměnou. Nově je vybavený moderním digitálním promítáním, kvalitní zvukovou aparaturou a také magnetickou smyčkou pro neslyšící. Díky těmto změnám se mohou návštěvníci těšit na premiérová promítání nových filmů, která už v původním kině nebyla možná. Podle místostarosty Jana Straky (Za lepší Tachov) se vyřešil problém se vstupem. "Nyní se do areálu vstupuje od obchodního centra Kaskády. Velké změny doznalo také předsálí, které je prostorné, důstojnější a poskytuje lepší zázemí pro pořadatele akcí," uvedl. Kromě toho došlo k rozšíření pódia a veškeré techniky pro osvětlení a ozvučení, díky které poslouží sál také pro divadelní představení a jiné společenské události.

První studie rekonstrukce vznikla už před 10 lety

To, že je nutná rozsáhlá rekonstrukce, bylo jasné už před více než deseti lety. V roce 2013 vznikla architektonická studie, která nadčasovým způsobem řešila celý prostor a zcela jej od základů změnila v multifunkční areál vhodný i k pořádání velkých kulturních akcí. Studii se podařilo zdárně přetavit do projektu a v roce 2018 město mělo zajištěné financování a hledalo dodavatele stavebních prací, který by práce na novém areálu realizoval. Nové vedení města v roce 2018 ovšem plány zarazilo a nechalo zpracovat nový, výrazně skromnější projekt. Nová varianta svými dispozicemi a řešením vycházela z původní stavby a byla vypracována s vidinou úspor na realizaci. Toto řešení nakonec došlo také k realizaci, která započala v roce 2021.

Slavnostní otevření společenského areálu Mže se uskuteční v pátek 31. března od 20 hodin. Na programu bude vystoupení Ledecké dudácké muziky, prohlídka areálu a krátké úvodní slovo od vedení města a jeho hostů. Návštěvníci si budou moci také samostatně zakoupit vstupenku na večerní program v kinosále, kde proběhne promítání vybraných festivalových snímků PAF.