„Filmy se celoročně přihlašují, jsou to filmy z celého světa, které už například byly na různých festivalech. Některé budou mít české premiéry. Vybírají se tak, aby reflektovaly současnou situaci, například lidská práva,“ řekla nám Anna Matuštíková, hlavní koordinátorka festivalu.
Na úvod slavnostního zahájení zazpíval ukrajinský dětský pěvecký sbor Naděje. Přítomné přivítala Anna Matuštíková a dramaturg festivalu Ondřej Helar. Poté k přítomným promluvila Eliška Bartáková, členka Rady města Plzně pro oblast kultury a památkové péče. „Festival neustále nabízí spoustu dokumentárních filmů se zajímavou tématikou,“ řekla mimo jiné. Dalšími, kdo na slavnostním zahájení vystoupili, byl Roman Černý, ředitel Moving Station, Andrea Sloupová, proděkanka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara či děkan FF ZČU David Šanc. Za organizaci Člověk v tísni poděkoval týmu festivalu ředitel plzeňské pobočky Jakub Paleček. Videozdravici poslal ministr kultury Martin Baxa. Do znakové řeči celou dobu tlumočila Kristýna Voříšková.
Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a upozorňuje na jejich porušování. Jaká je cena bezpečí? Na to se ptá letošní ročník festivalu Jeden svět. Letošním tématem je právě Cena bezpečí. Pro každého znamená bezpečí něco jiného a něco jiného se mu při tomto slově vybaví. Pro někoho je to rodinné zázemí, teplý byt nebo třeba finanční zajištění. I cena, kterou jsme ochotni za bezpečí platit, je u každého z nás jiná. Proto všechny filmy na letošním festivalu nahlížejí na bezpečí jinak a vybízí k diskuzi. Festival nabídne letos celkem dvaačtyřicet filmů z třiceti pěti zemí světa.
Organizační tým nabídne také tradiční debatní program, který je rovnocenný tomu filmovému. Větší prostor dostane i virtuální realita. Ta měla v minulých letech vždy velký úspěch. Letošní ročník nabídne celkem 6 filmů s rozšířenou realitou, z toho jeden z nich bude český.. Každoročně se festival dostává také mezi studenty a studentky prostřednictvím školních projekcí. Ty se letos v Plzni uskuteční hned na několika místech ve spolupráci s Moving Station, Knihovnou města Plzně a dalšími partnery. Festival provází i mnoho doprovodných akcí, které se uskuteční před i v průběhu festivalu. Například před Moving Station probíhá fotografická výstava o násilí na lidech bez domova.
Premiéry a novinky:
Slovensko si v únoru připomene pět let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. K případu, který sahá přes mafii až do vrcholné politiky, se ve filmu Kuciak: Vražda novináře vrací režisér Matt Sarnecki, a na Jednom světě bude mít svou distribuční premiéru.
Do nejsevernějšího města světa vyrazí ve filmu Návštěvníci režisérka Veronika Lišková. Sleduje v něm antropoložku Zdenku Sokolíčkovou, která zjišťuje, proč najít nový domov na Špicberkách není zdaleka snadné. I tento film bude mít na Jednom světě distribuční premiéru.
Kategorie Nová božstva zase nabídne film Polské modlitby režisérky Hanky Nobis. Ta sledovala cestu mladého Poláka od konzervativního křesťanství a homofobních názorů ke zpochybňování existence Boha.
V únoru uplynul rok od ruské invaze na Ukrajinu, a tato válka, která bere lidské životy pár stovek kilometrů od našich hranic, nemůže chybět ani v programu Jednoho světa. Festival uvede například snímek Překonat temnotu, který natočil kolektiv ukrajinských tvůrců. Přinášejí výpověď o každodenním životě uprostřed zuřícího konfliktu.