Templářský víkend v Plzni se vůbec nevydařil, nedělní program byl zrušen

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 29. srpen 2022 20:14
Templářský víkend v Plzni se vůbec nevydařil, nedělní program byl zrušen archiv pořadatelů

Templářský víkend v Plzni, který se konal o uplynulém víkendu a mělo na něj dorazit téměř 1300 středověkých šermířů a 65 koní, skončil fiaskem. Na louce u kostela sv. Jiří na Doubravce se představilo jen asi sto bojovníků a pár koní. Stovky šermířů i většinu majitelů koní odradily hlavně silné deště. Zhatilo to dvě sobotní velké bitvy o Akkon, které se odehrály jen ve velmi omezeném rozsahu. Informoval o tom Milan Michael Štrunc, předseda Spolku scénického šermu Militaris Templi, který akci pořádal. Nedělní program byl zrušen a organizátoři budou návštěvníkům za neděli vracet vstupné v plné výši.

"Podobnou akci jsem organizoval poprvé a omlouváme se všem návštěvníkům, stánkařům i účinkujícím," uvedl Štrunc. Na stránkách spolku je e-mailová adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., na nějž se mají lidé obracet kvůli navrácení nedělního vstupného či kompenzaci za víkend. Plné vstupné za neděli stálo 280 korun a 700 korun za celý víkend.

Podle spolku Plzeňští Templáři byla akce velkým průšvihem a amatérsky organizovaná. V pátek dorazilo asi 40 šermířů a v sobotu asi stovka. "Nad akcí se vznáší pachuť podvodu, a to jak k návštěvníkům, tak i k účastníkům. Z tohoto důvodu se od akce distancujeme a je nám líto, že jsme se jí zúčastnili," uvedli na svém facebooku. Štrunc se ohradil, že není podvodník a že organizátoři veškeré závazky vyřeší.

Městský obvod Plzeň 4, na jehož území se akce konala, poskytl organizátorům menší dotaci na sociální zařízení. Průběh teď prověřuje a nevylučuje, že po organizátorovi bude chtít vrácení dotace nebo ji zkrátí.

Štrunc minulý týden ČTK řekl, že na největší historický festival v ČR bylo nezávazně přihlášeno 1280 středověkých šermířů-nadšenců s 65 koni, a to nejen z ČR, ale i z Polska, Rakouska, Slovenska, Bulharska, Ukrajiny, Německa a Francie. Přijely desítky prodejců dobového zboží a jídla i kapely. Náklady na akci, kterou organizátoři údajně připravovali asi tři roky, odhadl Štrunc v pátek na dva až 2,5 milionu korun, které měly organizátoři uhradit z vlastních zdrojů. Na louku mělo podle jejich odhadů dorazit za všechny tři dny až 17.000 lidí.

čtk