Tihle krasavci vás budou vozit po Plzeňském kraji. Doprava dozná obrovských změn

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 4. červen 2020 19:10
20200604_134629 Foto: M. Osvaldová

Výrobce autobusů MAN předal v Plzni dopravní společnosti ARRIVA Střední Čechy 92 autobusů, které 14. června začnou zabezpečovat veřejnou dopravu v celém Plzeňském kraji. Vozidla už byla vyrobena v barvách kraje a jsou modro-žluto-bílé s jeho logem. Arriva tak po desetiletích nahradí na meziměstských linkách bílo-zelené autobusy společnosti ČSAD Autobusy Plzeň. 

Foto: M. Osvaldová

"Blížíme se k vyvrcholení tříletého projektu. Tehdy jsme sestavili expertní tým, který se snažil změnit tvář veřejné dopravy v kraji. Je evidentní, že se nám to podařilo. Mám z toho obrovskou radost a spadl mi kámen ze srdce. Prosím ale občany o shovívavost a trpělivost, než si to sedne. Takhle obrovská změna v jeden okamžik se nikde v republice neudála," prohlásil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

14. června v celém kraji vyjedou úplně nové autobusy, bude jich 315 a jsou různých velikostí. Všechny jsou plně komfortní, mají dvojité sklo, jsou nízkopodlažní a mají bezdrátové připojení.

Velkou novinkou bude také centrální dispečink. Nemělo by tak docházet k tomu, že když bude zpožděný autobus, tak cestujícím ujede navazující vlak. "Pasažéři budou mít přímo v autobuse informaci o tom, v jaké se právě nachází stanici a jaké vlaky nebo autobusy navazují," uvedl krajský náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

Foto: M. Osvaldová

Od července si lidé budou moci koupit přestupní jízdenku. "Někde na vesnici si člověk koupí lístek na autobus a bude mu platit zároveň v Plzni a i na vlak. Bude to časově omezená přestupní jízdenka," vysvětlil Čížek.

Všechny autobusy jsou modré z logem Plzeňského kraje. Design si vybrali obyvatelé. "Dělali jsme anketu na to, jak budou vypadat vlaky. Jedna z variant byla stříbrná, druhá zelená a třetí modrá. Lidé tehdy jednoznačně vybrali variantu modrou. Podobně jsme tedy udělali autobusy," dodal Čížek.

Arriva nakoupila 315 nových vozidel čtyř značek v několika verzích. Kromě značky Man to je 145 autobusů Crossway od firmy Iveco, 66 delších a kapacitních autobusů Setra a 12 malých vozidel značky Dekstra.