Tip na první adventní neděli

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 26. listopad 2022 07:56
Tip na první adventní neděli Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Plzeň je v předvánočním čase opravdu kouzelná, a to i díky tradičním vánočním trhům na náměstí Republiky, které patří k těm nejkrásnějším široko daleko. Neopakovatelnou vánoční atmosféru dotváří jedinečná dřevěná zvonice, živý betlém a hlavně vánoční stromeček, který spolu s katedrálou sv. Bartoloměje dominuje náměstí. Adventními akcemi ale ožívají i místa v okolí metropole, takže si vybere opravdu každý.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Jako každý rok se první adventní neděli rozsvítí vánoční strom na náměstí Republiky. Tím letošním se stala čtrnáctimetrová jedle ojíněná z Třemošné. Přijďte se podívat na adventní trhy, zazvonit si ve zvoničce, navštívit zvířátka nebo se projet na vyhlídkovém kole. Od 16:00 začne kulturní program a v 18:00 se rozzáří vánoční strom.

Riegrovka tentokrát hřeje, aneb dejte si něco dobrého

Po úspěchu letní akce Riegrovka hraje, která oživila oblíbenou pěší zónu živou hudbou, se místní podniky spojily i v předvánočním období a připravily pro vás na nedělní adventní odpoledne od 14:00 akci „Riegrovka hřeje“. Až do večera se budete moci zahřát nejen uvnitř, ale také u vánočních stánků přímo na ulici. Podávat se budou především horké nápoje. Pochutnáte si nejen na svařáku, punči či horké becherovce, ale i na polévce minestrone či tradiční dršťkovce, voňavých vaflích nebo teplém štrúdlu. Určitě zde načerpáte i inspiraci na vánoční dárky.

Výstava betlémů na zámku Kozel

Betlém je významný vánoční symbol. V průběhu celého svátečního období ho najdeme téměř v každém kostele, na trzích a je i v mnoha domácnostech. Betlémy jsou slaměné, dřevěné, keramické, porcelánové, anebo papírové. Na ty z papíru se zajděte podívat do jízdárny zámku Kozel, kde v neděli začíná jejich výstava. Tu budete moci navštívit až do Tří králů. Uvidíte zachovalé historické i současné betlémy, budete se moci inspirovat technikami zdobení vánočního stromku a dozvíte se i zajímavosti o vánočních tradicích. Otevřeno bude ve všední den od 10:00 do 15:30 a o víkendech od 13:00 do 16:00. Před návštěvou doporučujeme si otvírací dobu zkontrolovat na webových stránkách zámku Kozel.

Vánoční jarmark a Rozsvícení vánočního stromu v Horní Bříze

Od 14:00 se můžete těšit na vánoční jarmark a od 17:00 na samotné rozsvícení vánočního stromu a poté vystoupení dětí z mateřských škol, základní školy, sboru VoHoS, Folklórního souboru Úsměv, Úsměváčku a dechového kvartetu.
Občerstvení zajišťuje T. J. Sokol Horní Bříza.