Tohle řidiče nepotěší. Hrozí, že ceny pohonných hmot znovu porostou!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 22. březen 2022 07:51
Tohle řidiče nepotěší. Hrozí, že ceny pohonných hmot znovu porostou! ilustrační. Foto: pixabay

Zlevňování pohonných hmot v Česku je podle všeho zase konec. Nedělní průměrná cena benzinu podle dat společnosti CCS klesla oproti sobotě jen o tři haléře na 43,98 Kč za litr, cena nafty dokonce jen o haléř na 45,99 Kč za litr. Podle ekonoma Lukáše Kovandy lze předpokládat, že ceny opět porostou.

Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. "V pátek se tam například cena nafty vyhoupla na 1114 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování," uvedl Kovanda. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou jejich marže stanovovány neopodstatněně vysoko, jak tvrdí kritici. 

Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se dnes prodává až takřka za 112 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od pondělí minulý týden. "Ropa zdražuje v důsledku nekončících bojů na Ukrajině a také kvůli víkendovým útokům na saúdskoarabskou energetickou infrastrukturu, které mají na svědomí jemenští povstalci podporovaní Íránem," dodal Kovanda.