×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Transfuznímu oddělení se ztenčily zásoby krve. Která skupina je nejvíce potřeba?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 11. srpen 2022 11:20
Transfuznímu oddělení se ztenčily zásoby krve. Která skupina je nejvíce potřeba? ilustrační. Foto: pixabay

Transfuznímu oddělení v Plzni se v posledních dnech výrazně zmenšily zásoby krve. Prosí tak o pomoc všechny dárce a u některých skupin dokonce zkrátilo termíny mezi odběry.

Nedostatek zásob krve provází Transfuzní oddělení v létě pravidelně. Častěji dochází k vážným nehodám a úrazům a dárci míří spíše na dovolené. Stavy krevních skladů ve středu 10. srpna hovoří za vše. Velmi častá skupina A+ je jen na 49 procentech, A- na 52 procentech. 0- má zásoby pouze 22 procent a AB+, která ale není tak častá, dokonce jen 7 procent.

Transfuzní oddělení tak pro skupiny  0-, A- a A+ dokonce snížilo rozestupy mezi odběry. Muži mohou přijít nově po 8 týdnech a ženy po 12 týdnech. "Dárce zveme s ohledem na krevní skupiny, které jsou v dané době potřeba pro zásobování nemocnice, aby pokud možno nedocházelo k nedostatku v dané krevní skupině nebo naopak k nevyužitému nadbytku. (Červené krvinky mají trvanlivost 42 dny, krevní destičky 5 dnů a krevní plazma až 3 roky. Po uplynutí této doby již nelze transfuzní přípravky použít.) Žádáme proto o pochopení, že dárci s krevními skupinami Rh(D) negativními jsou zváni častěji. Zvaní dárců se skupinami Rh(D) pozitivními je méně časté, v některých případech je odběr i dočasně pozastaven z výše uvedeného důvodu," uvedlo Transfuzní oddělení.