Trhovci už na spásu nečekají a balí

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 2. prosinec 2021 17:09
Trhovci už na spásu nečekají a balí Foto: M. Osvaldová

Rychle zabalit a pryč. Prodejci na trzích musí do pátku defintivině opustit své stánky na plzeňském náměstí. Většina z nich je zoufalá, přišla o živobytí na další měsíce. Plzeň je totiž jedním z mála míst v republice, která zákaz nemůže zvrátit, zodpovědnost je totiž na soukromém provozovateli.

Smutek, vztek, rozhořčení a zoufalství. Tak popisují prodejci své emoce ze zákazu prodeje na trzích. "Je to smutné. Viděl jsem tady známé brečet, spousta lidí z toho už nemůže ani spát," uvedl jeden z prodejců. Další pak dodával, že i po vyhlášení zákazu byla ještě naděje. Ta ale nakonec zhasla. "Pořád jsme si mysleli, že nám to otevřou, že ještě máme šance. V úterý jsme ale dostali papír, že stánky musíme vystěhovat," dodal další z trhovců.

Situace zvedla velkou vlnu solidarity. Poslední den trhů přišly tisíce nakupujících, aby prodejcům alespoň částečně kompenzovaly ztráty. Pomáhají i kamenné obchody nebo eshopy, které nabízejí jejich výrobky. "Žasnu, jak strašně se to chytlo a mám z toho neskutečnou radost. Doufám, že někomu z nich alespoň maličko pomůžeme, neumím si představit situaci, ve které teď jsou," uvedla podnikatelka Kateřina Macháčková.

Ne každému ale tato varianta může pomoci. Například prodejcům s jídlem. "Nemám nárok. Co mám nakoupené, to odepíšu," dodal smutně jeden z prodejců občerstvení. 

Řešení se snaží najít i centrální obvod, na jehož území se trhy nacházejí. Moc možností ale nemá. "Můžeme řešit odpuštění záboru za veřejné prostranství, nicméně to musí schválit orgány obvodu. S provozovateli jednáme o tom, že nejpostiženější trhovce podpoříme nákupem nějakého zboží, které bychom pak dali na charitativní účly," popsal starosta centrálního obvodu David Procházka.

Někteří prodejci si stěžují, že město není schopné pomoci a nepostaví se za ně. V některých místech po republice totiž například operativně přejmenovali vánoční trhy na farmářské. "V Plzni je situace jiná. Provozovatelem trhů je čistě provozovatel trhů. Město ani obvod v tom nejsou zainteresováni. Je tedy na zvážení pořadatelů, jestli přistoupí k řešení, ke kterému některá města přistoupila," vysvětlil Procházka.

Provozovatel trhů porušovat zákon a vystavovat se tak postihu, nechce. Mohl by totiž být prý zcela likvidační. "Čekáme na na výši kompenzačního bonusu pro prodejce. Pokud bude nedostatečná, přistoupíme k právním krokům," dodal jeden z provozovatelů trhů Jaroslav Strohschneider.

Fotogalerie