„Uměleckou cenu uděluje Plzeň už od roku 2013, a to za významnou uměleckou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj našeho města a přispěly tak k posílení jeho dobrého jména,“ vysvětlila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Cena za celoživotní dílo (síň slávy) byla navržena pro herečku Moniku Švábovou. Pražská rodačka spojila svůj život s Plzní a v souboru Divadla J. K. Tyla patří k těm členům, kteří se výrazně podílejí na uměleckém profilu činohry. V poslední době mohli diváci herečku obdivovat v komediích Španělská muška a Vánoce na poušti nebo v muzikálech My Fair Lady, Billy Elliot či Jednou hole, jednou nože, kde herečka prokázala i pěveckou zdatnost. Monika Švábová je nositelkou Ceny Českého literárního fondu a Ceny Vendelína Budila za významný umělecký přínos v oboru. V roce 2018 byla uvedena do Dvorany slávy hejtmana Plzeňského kraje.
Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získá za debut z 16. ledna 2024 v Carnegie Hall v New Yorku a mezinárodní koncertní činnost absolvent Konzervatoře Plzeň Kryštof Kohout. Mladý houslista pravidelně vystupuje jako sólista a komorní hráč po celé Evropě a v USA a účastní se hudebních festivalů. Je také nadšeným komorním hráčem a zakládajícím členem ansámblu Fibonacci Quartet, který hojně koncertuje po celé Velké Británii a Evropě a nedávno získal první cenu v soutěži Premio Paolo Borciani v Itálii.
Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let je určena pro Vojtěcha Koubu za dlouhodobý přínos folkloru a za knihu s CD Řemeslo má zlaté DNA. Kniha, kterou ilustracemi doprovodila Tereza Marianová, seznamuje veřejnost s lidovým písňovým bohatstvím, jehož námětem je práce, povolání a řemesla od středověku až po současnost. Vojtěch Kouba je dlouholetý vedoucí Lidové muziky z Chrástu. Vytváří většinu aranží, ale spolupracuje i s dalšími uznávanými hudebníky. Plzeňský rodák se věnuje jak českému folkloru a zvláště plzeňskému, tak folkloru lužickosrbskému.
Cenu za významnou kulturní událost roku navrhla komise udělit Divadlu ALFA za inscenaci Čáslavská – Tokio – 1964. Novinka divadla v koprodukci s tokijským Loutkovým divadlem PUK měla premiéru 2. srpna 2024 v Tokiu a českou v září téhož roku v době konání Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni. Skvělý výkon v titulní roli podala Kristýna Franková a také Daniel Horečný v roli japonského gymnasty Jukia Endóa s jeho neodolatelnou snahou o českou výslovnost. Reprezentativní inscenaci čeká hostování na festivalech v zahraničí.
Mecenáškami plzeňské kultury se stanou Alena Stránská a Olga Čulíková, dcery Lubora Zahrádky, významného lékaře a blízkého spolupracovníka Josefa Skupy. Ty se v roce 2024 rozhodly věnovat rodinné loutkové divadlo s kulisami, rekvizitami a různými loutkami, které si jejich otec nechal vytvořit, Západočeskému muzeu v Plzni.