V době pandemie pomáhala v sociálním zařízení. Teď studentka Natálie dostala významné ocenění

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 6. květen 2022 16:07
V době pandemie pomáhala v sociálním zařízení. Teď studentka Natálie dostala významné ocenění Foto: město Plzeň

Čestné stipendium generála George S. Pattona na rok 2022 získala Natálie Jeslínková. Studentka oboru zdravotnický asistent na Střední zdravotnické a Vyšší odborné škole zdravotnické Plzeň při studiu pracuje v Domově se zvláštním režimem Čtyřlístek a jeho klientům věnuje výjimečnou péči. Stipendium uděluje Nadace Briana LaVioletta již 11 let jednomu z absolventů středních plzeňských škol, který se rozhodl pro veřejnou službu nebo humanitární práci.

Natálie Jeslínková Pavel ŠindelářNatálii Jeslínkovou do soutěže přihlásili kolegové z Domova se zvláštním režimem Čtyřlístek v Kotíkovské ulici, kde nejprve vykonávala studentskou praxi a od července 2020 tam brigádně pracuje. „Velmi si vážím toho, že jsem stipendium získala právě já. Je to pro mě velká čest a abych řekla pravdu, vůbec jsem to nečekala. Jsem ale velmi nadšená. Netuším, co s výhrou udělám, ale vím, že chci pokračovat ve svém oboru, miluju to,“ řekla oceněná studentka, která po absolvování maturitní zkoušky chce dále studovat na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni obor všeobecná sestra a porodní asistent. Podle vedení domova je Natálie nejen vzornou studentkou s výjimečným přístupem ke klientům, ale i všestrannou a velmi nadanou slečnou. Zajímá se o zdravotnictví, klienty, jejich příběhy a osudy. Je mezi nimi i spolupracovníky oblíbená a skvěle odvádí svou práci. Tu chápe jako poslání, které vykonává srdcem.

„Byly to poslední dva roky, které ukázaly, jak je důležité, aby se mladí lidé zapojovali do profesí, jako jsou vojáci, hasiči, dobrovolníci, zdravotníci. Tyto dva roky pro nás byly velmi těžké a ukázalo se, že lidé mají srdce na správném místě a že dokážou zvládnout i ty nejtěžší situace. Byl jsem dojatý, když jsem si mohl přečíst eseje o tom, jak mladé ženy sedící v tomto sále uvažují o důležitosti pomáhat druhým. Moc si toho vážím a děkuji za to,“ uvedl primátor města Pavel Šindelář při slavnostním aktu v obřadní síni plzeňské radnice. 

Natálie Jeslínková George ThompsonČestné stipendium generála George S. Pattona založila Nadace Briana LaVioletta 6. května 2010 během oslav 65. výročí osvobození Plzně 3. armádou generála Pattona. Její zástupci se vyhlášení v Plzni letos nemohli zúčastnit, ale pozdravy od nich a od George Pattona Waterse přednesla Kathy Anderson, která se svým manželem již posedmé navštívila Slavnosti svobody.

Čestné stipendium generála Pattona je určeno studentkám a studentům plzeňských středních škol, kteří se po absolutoriu chystají vstoupit do armády, k hasičům, záchranářům, zdravotníkům nebo jiným veřejným bezpečnostním či sociálním službám. Musí vypracovat esej, ve které vyjadřují a zdůvodňují svoje rozhodnutí věnovat se této činnosti. Vítěze vybírá odborná porota složená ze členů komise. Důležitým předpokladem je školní prospěch a hodnoty uchazeče, které hrají v procesu výběru roli. Mezi tyto hodnoty patří například čest, odevzdání se druhým, snaha udělat svět lepším místem k životu, nezištnost, obětování se, ochota naplno se věnovat dobré věci. Stipendium představuje tisíc amerických dolarů a medaili.