×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

V Plzeňském kraji přibylo lůžek v domovech se zvláštním režimem, je o ně zájem

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 11. prosinec 2023 11:54
V Plzeňském kraji přibylo lůžek v domovech se zvláštním režimem, je o ně zájem ilustrační. Foto: Dohled na dosah

V Plzeňském kraji bylo ke konci loňského roku 156 zařízení sociálních služeb s 4927 lůžky. Jejich celkový počet se meziročně nezměnil. Desítky lůžek sice ubyly v domovech pro seniory, ale o zhruba stejný počet posílily domovy se zvláštním režimem, po kterých je poptávka, ale také nejvíc neuspokojených žádostí. Domovy se zvláštním režimem jsou například pro lidi s duševní nemocí, Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. Více než třetinu zařízení sociálních služeb v kraji tvořily služby s celoročním pobytem, uvedla dnes plzeňská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Nejžádanějším druhem pobytových sociálních služeb byly domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem. Nejvíce neuspokojených žádostí bylo v domovech se zvláštním režimem," uvedl ředitel ČSÚ Miloslav Chlad.

V regionu bylo loni provozováno 24 domovů pro seniory s 1495 klienty, meziročně se počet lůžek mírně snížil. Pokles trvá od roku 2017, přičemž loni byl nejnižší. Průměr počtu lůžek na jedno zařízení dosáhl 64, v ČR je to přes 68 lůžek. Ke konci loňského roku registrovala tato zařízení 1203 neuspokojených žádostí, meziročně o 14 procent víc. Nejvíce domovů pro seniory, pět, je na Tachovsku, počet lůžek je největší na Domažlicku (339). Nejméně lůžek bylo v Plzni-severu (101 lůžek ve třech domovech).

Domovů se zvláštním režimem je v regionu 20 s 1575 klienty. Od roku 2018 se podle ČSÚ počty zařízení i jejich kapacity zvyšují, loni o dvě procenta, proti roku 2017 to bylo o 68 procent víc. Průměrná kapacita v těchto zařízeních je přes 81 lůžek, o 19 lůžek na jedno zařízení nad průměrem ČR. Ke konci roku tam bylo evidováno 1455 neuspokojených žádostí, o stovku méně než v roce 2021. Nejvíc domovů je v Plzni (570 lůžek), pouze 50 lůžek bylo na Tachovsku v jednom domově.

V regionu je dále 12 domovů pro lidi se zdravotním postižením s celkem 1018 klienty, loni se počet lůžek mírně zvýšil. Přepočet na jedno zařízení činil 88 lůžek, republikový průměr byl o 33 lůžek nižší. Neuspokojených žádostí o umístění v tomto typu zařízení bylo 336, meziročně o 14 procent víc. Nejvíce domovů bylo na jihu a severu Plzeňska. Domažlicko tento typ sociální služby nenabízí.

Azylových domů je v kraji devět ve čtyřech ze sedmi okresů s 262 lůžky. Chráněné bydlení bylo loni přístupné v šesti zařízeních s celkovou kapacitou 300 lůžek. V Plzni byla tři chráněná bydlení s kapacitou 189 lůžek. Celkem 105 žádostí v kraji bylo neuspokojených.

čtk