Očkovat třetí dávkou se chce v sociálních zařízeních Plzeňského kraje méně lidí

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 22. září 2021 06:44
Očkovat třetí dávkou se chce v sociálních zařízeních Plzeňského kraje méně lidí Foto: ilustrační, redakce

O očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru má zatím v sociálních zařízeních v Plzeňském kraji zájem o třetinu lidí méně než mělo o očkování první a druhou dávkou. Vyplývá to z předběžného průzkumu, který si v sociálních zařízeních bez rozdílu zřizovatele hejtmanství zatím udělalo.

Na očkování třetí dávkou, která by se měla podávat osm měsíců po ukončení očkování, je zatím ještě čas. Do konce září se to v kraji podle hejtmanky Ilony Maurizové (ODS) týká zatím jen 46 lidí, kteří byli na konci loňského roku očkovaní jako první v plzeňské fakultní nemocnici.

V domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a v domovech pro osoby se zdravotním postižením žije v Plzeňském kraji podle krajského náměstka pro sociální oblast Rudolfa Špotáka kolem 3600 klientů, včetně zaměstnanců je to zhruba 4000 lidí. Očkování proti koronaviru absolvovalo 89,8 procenta klientů a 74 procent zaměstnanců, uvedla hejtmanka.

Nižší zájem o třetí dávku očkování si vedení kraje vysvětluje relativně klidnými letními měsíci, kdy se pandemie stáhla a lidi tolik "nestrašila". "Lidé asi navíc také vnímají, že mají ještě na třetí dávku čas. Až se bude blížit osm měsíců od ukončeného očkování, zájem může ještě vzrůst. Průzkum budeme dělat průběžně," dodal Špoták. Do zařízení by potom mohl třetí dávku přijet naočkovat některý ze sedmi mobilních týmů které v kraji v očkování pokračují ve firmách či v odlehlejších obcích.