V Plzni začala mezinárodní jazyková škola, favoritem angličtina, roste ale zájem i o němčinu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 11. červenec 2023 07:35
V Plzni začala mezinárodní jazyková škola, favoritem angličtina, roste ale zájem i o němčinu ilustrační. Foto: ZČU

Ze stovek účastníků plzeňské Mezinárodní letní jazykové školy (MLJŠ) si nejvíce lidí letos vybralo angličtinu, ale roste zájem o němčinu. Po více než deseti letech bylo obnoveno studium portugalštiny. Informovala o tom ředitelka Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Jana Čepičková. Třítýdenní jazyková škola začala dnes v areálu kampusu univerzity. Dorazilo 463 účastníků, z nichž je více více než třetina dětí a teenagerů od šesti do 17 let. Téměř šestinu účastníků tvoří cizinci.

Celkový počet účastníků školy po covidové pandemii roste. Letos je téměř o stovku vyšší než loni. Rekordním byl rok 2019 před začátkem pandemie, kdy se jazyky učilo 690 lidí. V letošním 33. ročníku letní školy studuje polovina účastníků angličtinu. Výrazně vzrostl zájem o němčinu, otevřely jsme všechny naplánované kurzy, řekla Čepičková.

MLJŠ je podle její koordinátorky Daniely Kopřivové nejstarší a největší letní jazykovou školou v Česku. "Počty účastníků jdou pomalu, ale jistě nahoru. Je vidět, že je škola opravdu oblíbená a účastníci se rádi vracejí," uvedla. Rekordní zájem je podle ní u kategorie dětí a teenagerů.

Letos se vyučuje ještě italština, francouzština a španělština ve všech jazykových úrovních. Zájem o ně je podle Kopřivové dlouhodobě stabilní. Dále je v nabídce čeština pro cizince. Ruština nebyla otevřena. Jednotýdenní až třítýdenní kurzy jsou pro žáky základních a středních škol, vysokoškoláky i veřejnost. "Ceny zůstaly stejné, už pět let je držíme," řekla. Důvodem je podle ředitelky současná doba, která je finančně složitá pro všechny. Týdenní kurz vyjde na 4390 korun na týden, děti a studenti platí o 500 korun méně.

Na letošní mezinárodní jazykové škole vyučuje 50 lektorů. Z toho je více než třetina cizinců, z nichž většina neučí na Ústavu jazykové přípravy ZČU. "Hodně jich je českých z našeho ústavu, především na češtinu pro cizince, ale i na angličtinu a další," řekla Čepičková. Čeština pro cizince, kam se přihlásilo 44 lidí, je podle ní zhruba stejně obsazená jako v minulých letech. "Mezi nimi je i několik Ukrajinců a dále máme 25 stipendistů přes letní školy bohemistických studií, takže češtinu studují lidé odevšad," uvedla.

Nejvěrnějším účastníkem školy je Charles Hall z univerzity v americkém Memphisu, lektor a koordinátor skupiny amerických studentů. "Stál u zrodu školy a po všech 33 ročníků se jí vždycky zúčastnil," řekla Kopřivová. V listopadu 2007 mu byl udělen čestný titul doctor honoris causa ZČU. "Vaším úkolem bude, se setkat s co největším počtem osob z co nejvíce zemí. Ne abyste se shlukovali Američané nebo Češi a další národnosti spolu, protože tu máme lidi skoro odkudkoliv, třeba také z Mongolska a Makedonie. Může se stát, že se na vás nečekaně obrátím s otázkou: S kým jste se už seznámili," řekl Hall účastníkům při zahájení MLJŠ.

čtk