V Plzni začne fungovat poradenství pro lidi v nouzi

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 29. září 2022 09:38
V Plzni začne fungovat poradenství pro lidi v nouzi ilustrační, foto: Pixabay

Speciální poradenství pro Plzeňany v nouzi nebo ohrožené energetickou krizí, ztrátou bydlení, exekucemi či sociálním vyloučením nabídne od 1. října organizace Člověk v tísni ve spolupráci s městem Plzní. Číslo je 770 600 800, linka bude fungovat od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.

„Telefonické poradenství pro Plzeňany, jež je spojeno s následnou další pomocí, podpoří město Plzeň částkou 250 tisíc korun. Je určena především na personální zajištění plzeňského telefonického poradenství na Helplince. Hovory Plzeňanů budou přesměrovány a bude pro ně jasně vymezená část kapacity této linky, kterou provozuje společnost Člověk v tísni,“ řekl náměstek primátora města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem a David Šlouf.

Šlouf upozornil, že nejde jen o rady po telefonu. „Na telefonické poradenství navazuje další sociální práce. Člověk v tísni má propracovaný systém a po prvním telefonickém kontaktu, pokud to bude potřeba, napojí toho, kdo potřebuje pomoci, na sociálního pracovníka, který s ním bude aktivně hledat řešení. Pomůže s vyplněním potřebných dokumentů, půjde s ním na úřady vyřídit, co je potřeba,“ doplnil David Šlouf.

Ředitel organizace Člověk v tísni Plzeňský kraj Jakub Paleček uvedl, že dotazy Plzeňanů bude vyřizovat zkušený pracovník Helplinky, který má metodické vedení a podporu z centrály Helplinky. „Pracovník vyřídí zhruba 30 hovorů denně. Jsou různě dlouhé, většinou kolem 15 minut, někdy ale až 40 minut. Na hovory je navázaná další práce, jako je dopisování a propojování s kolegy a partnery v terénu,“ vysvětlil Jakub Paleček a dodal, že Plzeňané se s dotazy mohou na Helplinku obracet například v případě, že se ocitli v dluhové pasti, hrozí jim ztráta bydlení, mají problémy platit zvýšené ceny energií, poradí i v případě, kdy je nutné po krachu dodavatelské společnosti řešit dodavatele poslední instance. „Pracovník Helplinky volajícího nasměruje, a pokud nebude kompetentní situaci v místě vyřešit sám, propojí volajícího se sociálním pracovníkem, který ho celým procesem provede, nebo mu nabídne termín setkání v našem kontaktním místě,“ upřesnil Jakub Paleček.