V zoo Plzeň se v březnu narodily dvě vydry, až nyní začínají vycházet do výběhu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 30. květen 2024 09:32
V zoo Plzeň se v březnu narodily dvě vydry, až nyní začínají vycházet do výběhu Zdroj: Zoo Plzeň

V plzeňské zoologické zahradě se 10. března narodily dvě vydry. Na mláďata chovatelé čekali 14 let. Vydry říční se totiž v zajetí daří odchovat jen výjimečně. Až nyní, ve dvou měsících věku, vydřata stále častěji opouštějí svou noru, prozkoumávají venkovní výběh a s pomocí matky se učí potápět i lovit.

Chovný pár tvoří samice Jana (Janina), která se narodila v roce 2018 v Německu a do Zoo Plzeň jí dovezli o rok později ze Záchranné stanice Hankensbüttel. Samec Luke (Bonifác 2) pochází ze Šumavy odkud se k nám dostal ze Záchranné stanice v Pavlově.

"První týdny jsme naprosto omezili přítomnost v blízkosti nory, protože samice se chovala velmi ochranitelsky, a i přes sklo na chovatele útočila. Na začátku dubna jsme tak poprvé zjistili, že jsou mláďata dvě a jsou v pořádku," uvedla zooložka Miroslava Palacká s tím, že jejich pobyt v noře byl podmíněn aktuálním rozpoložením samice, která je při jakémkoli pocitu nebezpečí opět ukryla do tunelu. "Na začátku května, ve dvou měsících věku jsme měli poprvé možnost samici nakrátko oddělit ve výběhu a mláďata zkontrolovat, očipovat a zjistit pohlaví," popsala.

Krátce poté začaly zkoušet ochutnávat pevnou potravu. "Velmi jim chutnalo kuřecí maso i rybí filety," prozradila Palacká. Podle ní je navíc zanedlouho zvědavost a povzbuzování matky vylákala na první výlet do výběhu. "Vydry se nerodí s vrozenou schopností plavat, ale vše je musí matka naučit. Někdy až na první pohled drsným způsobem, tak Jana svoje potomky nejprve lákala a poté prostě donesla do hlubší vody. Celou dobu je samozřejmě hlídala, aby se žádnému nic nestalo. Každý den, jsou mláďata odvážnější a odvážnější a postupně se již naučila i potápět. Matka jim každý den samozřejmě dává i lekce lovu, k čemuž jí slouží klacíky a kousky kůry," uvedla zooložka.

I když se již matka začala pomalu smiřovat s přítomností lidí v blízkosti jejích mláďat, je stále velmi ostražitá. "Prosíme proto návštěvníky o dodržování co největšího ticha a klidu v okolí jejich výběhu. Matka bude mít i nadále možnost mláďata ukrýt, pokud se bude cítit v ohrožení. Prosíme proto také o shovívavost, pokud mláďata nebudou ve výběhu," uzavřela Palacká.