Válečné hroby na Ašsku – pátrá se po dalších pohřebištích

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 11. červenec 2024 10:20
Válečné hroby na Ašsku – pátrá se po dalších pohřebištích Photo: Iassko.cz

Dvacet devět - takový je na Ašsku zatímní počet válečných hrobů a pietních míst, připomínajících dávné bitvy a jejich oběti. Evidenci a péči o hroby a místa má na starost pro celou správní oblast, tj. i pro Hranicko, Hazlovsko, Krásensko a Podhradí, město Aš. Jeho pracovník nyní v rámci probíhající digitalizace válečných hrobů z období 1. světové války vyhledává další místa, kde by se mohla dosud nezdokumentovaná pohřebiště nacházet.  

Ze statistik Ministerstva obrany vyplývá, že v samotné Aši jsou jen pietní místa (například sady Míru, hřbitov, Mokřiny, Vernéřov), a to v počtu sedmi. V ostatních částech obvodu obce s rozšířenou působností Aš jsou i válečné hroby, evidováno je jich pět s ostatky šestnácti osob, pietních míst v celém ORP je 24. Seznam obětí v našem výběžku obsahuje dohromady 876 záznamů. 

Péči o válečné hroby upravuje zákon č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech, který obcím s rozšířenou působností ukládá některé povinnosti, přičemž se nerozlišuje, zda se jedná o hroby našich nebo spojeneckých vojáků či hroby bývalých nepřátel. Na všechny padlé se totiž nahlíží jako na oběti válek. Cílem péče je zachování památníků či hrobů v důstojném stavu. 

Piety se u většiny památníků nekonají. Výjimkou je památník amerických vojáků, padlých při osvobozování Aše v roce 1945. Občas je na podnět válečných veteránů vzpomenuto obětí první světové války u některého z četných monumentů.

Podrobné informace o válečných hrobech a pietních místech nabízí web Ministerstva obrany https://valecnehroby.army.cz. V jeho záznamech jsou i data o všech hrobech a pietních místech zde na Ašsku, včetně památníků obětem  Prusko – rakouské války (1866). Ty jsou na Ašsku čtyři, nacházejí se v obcích Podhradí, Hazlov, Trojmezí a v Aši. 

Ne všechny válečné památníky vydržely až do dnešní doby. Třeba památníky obětem 1. světové války byly svého času prakticky v každé obci. Za minulého režimu ale často mizely, zejména jednalo - li se o zemřelé německé národnosti. Z tohoto důvodu nyní probíhá pokus, na základě požadavku Ministerstva obrany ČR, o dohledání pohřbených vojáků na zaniklých hřbitovech nebo hřbitovech založených před první světovou válkou. Jedním z vytipovaných míst, kde se mohou válečné hroby vyskytovat, je například bývalý katolický hřbitov v Aši, nacházející se za dnešní Textilní ulicí směrem k vrchu Háj. 

Na snímku je lokalita, kde se podle map katolický hřbitov v Aši nacházel.