×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Válka na Ukrajině zvýšila zájem o službu v armádě

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 27. červen 2022 13:09
Válka na Ukrajině zvýšila zájem o službu v armádě Ilustrační foto

Podstatně vyšší zájem o vojenskou službu od doby, kdy začala válka na Ukrajině, potvrdily armádní špičky na Dnu pozemního vojska - Bahna 2022, který se konal 25. června. Do aktivních záloh se hlásí mnohonásobně více zájemců než v běžných letech. Do bývalého vojenského újezdu Brdy u Strašic se přišlo podívat na bojovou techniku a výcvik přes 50.000 lidí. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ČTK řekla, že ČR bude nadále pomáhat Ukrajině, například různými formami výcviků i posíláním vojenského materiálu.

Dodala, že v žádném případě kvůli tomu není a nebude ohrožena obranyschopnost ČR. „Děláme neustále revize, co máme v našich skladových zásobách a co bychom eventuálně ještě mohli poskytovat. Zároveň se do České republiky dostávají ještě nějaké další dodávky, které jsme se snažili vyjednávat prakticky ihned po vypuknutí válečného konfliktu. A od toho je také odvozené, jaká bude moci být ta naše další pomoc Ukrajině,“ uvedla ministryně.

Černochová je spokojená, že armáda má navýšený rozpočet na nábory, a to jak příslušníků aktivních záloh, tak profesionálních vojáků. „Chceme využít toho, že se zájem o službu v armádě zvětšil, a chceme tuto možnost využít tak, abychom stihli do roku 2030 naplnit naše náborové cíle,“ řekla. Armáda by za osm let chtěla mít 30.000 vojáků z povolání, dnes je jich mezi 27.000 až 28.000, a 10.000 příslušníků aktivních záloh.

Rozpočet na nábory musel resort navýšit, protože výcvik jednoho vojáka včetně vybavení stojí kolem jednoho milionu korun. Ministerstvo také přemýšlí o nějakém dobrovolném výcviku středoškoláků, který by obnášel poskytování první pomoci, orientaci v terénu, topografii a další. „Nebojím se používat slovo 'branná výchova', ale moderní, bez ideologických kontextů, které byly v minulém režimu,“ dodala ministryně.

Podle ní resort pracuje i na tzv. virtuálním náborovém centru, kde budou mít zájemci všechny informace pohromadě, což zajistí také rychlou reakci krajských vojenských velitelství. Na Bahna, kde se představilo 250 kusů techniky, 600 vojenských profesionálů a 200 členů klubů vojenské historie, letos dorazilo víc mladých lidí než v minulých letech, čímž se akce může pro armádu stát výbornou příležitostí pro nábor nových rekrutů.

„Od zahájení agrese Ruska zájem o vstup do armády, do aktivních záloh i na dobrovolná cvičení enormně vrostl,“ řekl zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč. Armáda přijímá organizační opatření, aby nábory nezdržovala administrativou. Celý proces včetně lékařských prohlídek trvá dva měsíce. Sítem zdravotních prohlídek projde 30 procent zájemců, což je podle Hlaváče velmi dobré. Nejvíce chybí IT specialisté, informační operace, řidiči i vojáci do bojových jednotek.

Zdroj: ČTK