Vánoce známých Plzeňanů/2. díl

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 22. prosinec 2019 22:42
vanoce ilustrační foto

Jak budou trávit plzeňské osobnosti vánoční sváty? Udržují tradice? Jaká je jejich štědrovečerní večeře i další zajímavosti. Několika známých Plzeňanů jsme se na to zeptali.

Roman Zarzycký (ANO), první náměstek primátora Plzně: Na svátky budeme letos určitě doma, věřím, že v klidu a společně s rodinou strávíme Štědrý den a sváteční dny uvidíme prarodiče. Jelikož máme dvouletou dceru, která letos poprvé začne vnímat Ježíška, přizpůsobíme program především jí. Obě naše starší děti drží basu s námi a společně se moc těšíme k vánočnímu stromečku právě na reakce nejmladší Lotty. Já osobně Vánoce vnímám až na poslední chvíli, když dům provoní cukroví a moje žena vyzdobí každou místnost. V tomto se mohu na svou ženu absolutně spolehnout, jelikož už od letních prázdnin postupně vymýšlí nejrůznější dárky a překvapení, na která já, s ohledem na své pracovní vytížení, nemám příliš čas. Reálně to znamená, že většinu vánočních dárků pro děti zajistí žena a na mne zbývá udělat radost jí. Žádné tradiční zvyklosti v rodině nedržíme, s výjimkou návštěvy adventních trhů, prohlídkou Betléma, vánočního stromu, přání u Andělíčka a ochutnáním něčeho dobrého k snědku. Dnes jsem s dětmi donesl z trhu jmelí. Doma samozřejmě nikdy nechybí živý vánoční strom, nicméně u dětí v pokoji je další, který zdobí naše starší dcera a ten je umělý. Bramborový salát připravuji u nás tradičně já, na mé ženě bude ten větší zbytek. Tradiční kapr nám příliš nechutná, proto ho většinou nahradí jiná ryba nebo řízky. Děti mají vychlazené rychlé špunty.

Martin Stránský, herec a dabér: Odjíždím se syny do Beskyd za prababičkou. Doufám, že napadne sníh. Vymysleli jsme, že je chceme naučit na běžkách. Moc se těším, že si konečně odpočinu. Byl jsem vychovávaný v tom, že se moc ryby nejedli, ale teď kombinuji kapra s řízkem a vyhovuje mi to.

David Šlouf, radní města Plzně: Určitě si trochu odpočinu, doufám, že mi Ježíšek nadělí nějaké pěkné knihy. Spíš bych chtěl relaxovat, pokud bude sníh, tak tedy vyjedu na lyže a budu se svými blízkými a s rodinou. Na Štědrý večer děláme řízek a bramborový salát s tím, že manželka dělá polévku a já dělám salát a smažím. Večer máme jinak klasický jako asi ve většině případů.

Jakub Brabec, kapitán FC Viktoria Plzeň: Využijeme volna a hned jsme jeli s rodinou do Nízkých Tater, pak už budeme v okruhu rodinu a společně budeme trávit svátky. Někdo odjíždí na dovolenou i přes svátky, já jsem ale rád s rodinou doma. Máme dvě děti, takže Vánoce děláme hlavně pro ně. Na Štědrý večer si pak dávám kapra i řízek. S vánočním cukrovím se musím držet, ale rád ochutnávám.

Pavel Šindelář (ODS), technický náměstek primátora Plzně: Vánoce budu trávit jako každý rok v kruhu své rodiny, ale i přátel. Ale toho 24. 12. to bude v úzkém rodinném kruhu, v těch následujících dnech se chystáme navštěvovat babičky a dědečky. Nedodržujeme nějaké speciální vánoční zvyky, ale je to spíše standardní, čočka k obědu bez uzeného masa. K večeři ryba nebo řízek.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/vanoce-znamych-plzenanu-2-dil#sigProId47803445c4