×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Vánoční strom už stojí na náměstí Republiky, chystá se jeho zdobení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 13. listopad 2019 12:52
Vanocni strom Jeřáb umístil vánoční strom na náměstí Republiky. Foto: Zuzana Duzbabová

Transport s čerstvě uříznutým a na požadovanou délku zkráceným vánočním stromem dorazil ze soukromého pozemku v Lochotínské ulici na plzeňské náměstí Republiky v úterý přesně ve 22.30 hodin. S převozem se čekalo do dvaadvacáté hodiny, až se zklidní provoz v ulicích města. Pracovníci Správy veřejného statku města Plzně pak dokázali během hodiny strom pomocí jeřábu vztyčit, umístit a zajistit na obvyklém místě poblíž katedrály.

Transport vánočního stromu. Foto: Zuzana Duzbabová

„Zase po letech se na náměstí vrací smrk. Snažíme se ty druhy stromů obměňovat, už tady byla Douglaska, letos je to po několika letech opět smrk. A novinkou letošního vánočního stromku bude také nová vánoční výzdoba. Myslím si, že bude moc hezká a že tomu stromku bude moc slušet,“ uvedl primátor Baxa.

Nová výzdoba stromu bude laděna do modré barvy, přijde přibližně na 700 tisíc korun a nahradí sice úspěšnou, avšak dnes již dožilou výzdobu z roku 2011. „Předpokládám, že v soutěži o nejkrásnější vánoční strom zase uspějeme. Jednak je to tím, že máme krásné stromy a krásnou výzdobu a jednak tím, že jsou Plzeňáci patřičně hrdí patrioti a v těch anketách vždy hlasují. Jsem přesvědčen o tom, že vítězíme nebo se umisťujeme na předních místech zcela po právu,“ dodal primátor Baxa.

Poprvé se strom rozzáří tradičně první adventní neděli, tedy 1. prosince v 18. 00 hodin po zdravici primátora Plzně Martina Baxy (ODS) a plzeňského biskupa Tomáše Holuba.

V příštích dnes se začne se zdobením vánočního stromu. Foto: Richard Beneš

Letošní vánoční strom rostl na soukromém pozemku v Lochotínské ulici na Roudné. Byl však už příliš velký a majitelé pozemku teď strom nabídli městu jako vánoční strom, který bude zdobit náměstí Republiky. V úterý dopoledne ho pracovníci Správy veřejného statku města Plzně podřízli, naložili na podvalník za kamion a připravili k nočnímu transportu na náměstí. Samotný strom měřil 20 metrů. Pracovníci s motorovou pilou na místě strom visící za špičku na jeřábu postupně zkracovali až na jeho finální výšku kolem 12,5 metrů. Podle počtu letokruhů rostl strom 41 let.