Ve městech Plzeňského kraje, kde se ruší finanční úřady, budou dál radit úředníci

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 19. květen 2023 08:57
Ve městech Plzeňského kraje, kde se ruší finanční úřady, budou dál radit úředníci ilustrační. Foto: P. Bauer

Podnikatelé i další občané v osmi městech Plzeňského kraje, kde stát od července zruší finanční úřady, budou mít i po tomto datu možnost konzultací s úředníky, kteří za nimi budou dojíždět vždy v lednu a v březnu při podávání daňových přiznání. Po jednání Správního výboru Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) s finančním úřadem pro Plzeňský kraj (FÚPK) to řekl tajemník SMOPK Pavel Hruška. Zástupci České pošty (ČP), kteří měli také vysvětlovat důvody rušení poboček, schůzku se starosty přesunuli na 25. května do Plzně.

"Počítá se s tím (s konzultacemi s úředníky FÚPK), ale bude to jen v lednu, kdy se podávají daně z nemovitosti, a v březnu, kdy se podávají daňová přiznání," řekl ředitel finančního úřadu pro Plzeňský kraj Roman Kasl. Na začátku bude úřad zkoušet po dohodě s obcemi pět dní v lednu a pět dní v březnu. Úředníci budou mít techniku na propojení s FÚPK. Podle Kasla to bude na všech 77 územních pracovištích v ČR, které se mají zrušit.

Podle Kasla budou konzultace náhradou za dosavadní službu 2+2, kdy v šesti městech kraje slouží dva úředníci v pondělí a ve středu po celý rok. "Praxe ukázala, že hlavně ve druhé polovině roku tam chodí jen pár lidí a je to absolutně nerentabilní," řekl Kasl. Režim 2+2 funguje v Sušici, Horažďovicích, Stříbře, Horšovském Týně, Nepomuku a Kralovicích. V Přešticích a Blovicích je ještě úřad, FÚPK tam nenašel náhradní prostory. Podle Kasla se po reorganizaci nepropustí žádný zaměstnanec FÚPK. "Místa se převádí do okresů a lidem je nabídnuto, že tam mohou dělat stejnou činnost," uvedl. Ve městech, kde už FÚPK přešel na model 2+2, se všechny prostory převedly na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "V Kralovicích už sedí úřad práce, v Blovicích bude také. V Přešticích jsme na radnici, tam nám odpadne nájem," řekl. Nájem byl také v Sušici a v Horšovském Týně. Žádné prostory podle Kasla nezůstanou prázdné.

SMOPK také podle Hrušky uvítal, že finanční úřady zřídí od ledna 2024 přímou telefonní linku na dotazy. "Jsme domluveni s generální ředitelkou, že na období, kdy lidé potřebují poradit, budou kromě stabilních linek přes ústředny ještě infolinky, u nichž zaručíme, že tam bude služba," řekl Kasl.

Zástupci SMOPK kritizovali to, že stejně jako u 22 rušených poboček České pošty v kraji od stejného data, neměli dopředu informace. "Důvody, proč se úřady ruší, chápeme, ale proč s námi nekomunikovali dřív. Scházely nám třeba analýzy počtu úkonů," řekl Hruška. Kasl označil debatu se starosty za velmi konstruktivní. Omluvil se jim za to, že komunikace nebyla ideální, komunikaci o rušení finančních úřadů si podle něj vyhradilo ministerstvo financí.

Podle Hrušky je situace s rušením poštovních poboček horší. "Uvidíme po jednání 25. května, kde budou obce, kde se mají rušit pobočky. Svolala ho pošta a tam by mělo být jasno, jak to všechno bude. Pak vydáme stanovisko," řekl Hruška. Podle něj je model pošta Partner Plus pro obce problematický, protože ČP chce za licenci 30.000 Kč měsíčně, dále musí obec platit mzdy, energie a nájem. Teď se jedná o tom, že by část úhrad měl kompenzovat stát, dodal.

čtk