Z ředitelů a učitelů jsou detektivové. Práci s pozitivními dětmi jim stěžuje administrativa

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 30. listopad 2021 16:09
Z ředitelů a učitelů jsou detektivové. Práci s pozitivními dětmi jim stěžuje administrativa ilustrační. Foto: M. Adámková

Další lehký nárůst pozitivně testovaných žáků zaznamenaly v posledních dnech školy v Plzeňském kraji. V souvislosti s tím mají plné ruce práce také ředitelé a učitelé, kteří musí hlásit hygienikům možné kontakty. A to je podle některých výrazně komplikované.

V Bolevecké základní škole v Plzni mají aktuálně v karanténě dvě třídy. Problém ale není ani tak v počtu nakažených jako s tím, co všechno kolem pozitivních žáků ředitelům a učitelům nastává. "V počtu pozitivních se nevymykáme, celkově je to ale pro nás (školy, pozn. red.) těžší zejména v administrativě. Pokud zjistíme pozitivní antigenní test, tak posíláme dítě domů a vyřizujeme korespondenci s rodiči. V tom je to náročné," popsala ředitelka školy Helena Brunclíková.

Školy ale mají často i hodně detektivní práci. "Do karantény hygiena neposílá celé kolektivy, netýká se to naočkovaných, dětí po prodělaném covidu. Zároveň nám rovnou říká, abychom neuváděli děti, které nebyly ve škole. Ty všechny musíme nejprve my vyřadit ze seznamu," uvedla. Další komplikací pro školy je zase moment, kdy bylo pozitivně testované dítě v půlené třídě, například v hodině jazyků. V tom případě totiž spadá do karantény i část dětí z jiné třídy. Podle Brunclíkové se žáci obecně ve škole hodně střídají. "Průběžně se z karantény vrací, další třídy ale zase odchází," dodala Brunclíková.

Jedna z ředitelek plzeňské školy, která nechtěla být jmenována, zase popisuje realitu takto: "Volá nám maminka, že její dítě bylo pozitivní. My tedy musíme nejprve zjistit, kdo všechno se s ním setkal v posledních dvou dnech. Pak jdeme do třídy nahlásit daným žákům, že jsou odteď v karanténě a mají se nahlásit sami hygieně na testy," uvedla s tím, že fakticky tak trasují spíše samotní učitelé.

Největší problém? Stále základní školy

Školy v Plzeňském kraji hlásily v minulém týdnu 366 pozitivních dětí a 66 pedagogů. Podle mluvčí Plzeňského kraje Evy Mertlové bylo zasaženo celkem 151 škol a školských zařízení. Z toho bylo 85 základních, 34 mateřských a 24 středních škol, jeden dětský domov a zbytek byly základní umělecké školy a domovy mládeže. V karanténě bylo přes 4800 žáků a 41 pedagogů. "S nárůstem nově diagnostikovaných onemocnění se zvyšují také počty zasažených škol a školských zařízení. Stále zůstávají nejvíce zasažené základní školy, kde je větší počet dětí, které se nemohou zatím očkovat. Na středních školách je situace lepší, proočkovanost v těchto zařízeních je podle našich informací více než 50 %," uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Situaci podle ní kraj sleduje. "Abychom byli společně s Krajskou hygienickou stanicí a zástupci nemocnic připraveni reagovat," dodala.