×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Řešili jsme památkovou péči i kompenzace v kultuře, hlásil po setkání s prezidentem Martin Baxa

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 30. listopad 2021 09:05
Řešili jsme památkovou péči i kompenzace v kultuře, hlásil po setkání s prezidentem Martin Baxa Autor: Kancelář prezidenta republiky

Aktualizováno 12:32 Jednání prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry nové vlády dnes opět pokračují. Na zámek do Lán dorazil v úterý dopoledne plzeňský primátor a zároveň kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS). "Byl to živý dialog," prohlásil Baxa po setkání.

Kandidáti jezdí za Zemanem podle abecedního pořadí. Už v pondělí přijala hlava státu možného budoucího vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem-19 v izolaci, probíhají jednání s nominanty přes mikrofony, Zeman je navíc po dobu schůzky oddělen plexisklovou bariérou. "Zvolená forma při všech omezeních byla komfortní. Propojení prostřednictvím mikrofonů bylo funkční. Byla to debata, která nás oddělovala fyzicky, ale neměl jsem pocit, že by to bylo omezení. Byl to živý dialog," podotkl Baxa.

První část diskuze se podle Baxy týkala představení priorit v oblasti resortu kultury. "Druhá část byla poměrně už detailní debata, která se týkala památkové péče. Pan prezident se zajímal o mé názory na to, jakým způsobem chránit památky v naší zemi a také o zajištění finančních prostředků na památky," podotkl. Jednou z hlavních věcí, kterou bude Baxa podle svých slov řešit, jsou kompenzace kvůli covidovým restrikcím dopadajícím na podnikatele v kultuře. "Věříme, že díky opatřením dojde k odeznění této krize. A je tak třeba připravit plán pro fungování kultury," dodal.

Jako primátor jsem připraven skončit

Primátor města Plzně Martin Baxa přijal informaci o tom, že se stal oficiálním kandidátem na funkci ministra kultury České republiky, 17. října. „Této nominace si velmi vážím. V případě, že budu ministrem podle Ústavy skutečně jmenován, rozhodne zastupitelský klub ODS v zastupitelstvu města o dalším postupu. Osobně jsem jednoznačně přesvědčen, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně, a proto funkci v nejbližší možné době předám svému nástupci,“ uvedl tehdy.