×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Vedení Sušice jednalo správně, ukazují první výsledky auditu v Sušické nemocnici

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. říjen 2020 22:11
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Ze Sušické nemocnice se stala černá díra na peníze. Ukazují to první výsledky hloubkového auditu, který v zařízení aktuálně probíhá. Zjištění a závěry auditorů mohou vést k podání trestního oznámení na odvolené jednatele městské nemocnice Václava Radu a Pavla Haise (Piráti), naopak by daly za pravdu vedení města, které je částí obyvatel ostře kritizováno.

Sušická nemocnice je horkým bramborem na Sušicku už léta. Situace eskalovala před podzimními krajskými volbami, kdy městská rada odvolala oba jednatele společnosti. První výsledky auditu, který v nemocnici nyní probíhá, ukazují, že zcela oprávněně.

„Důvodem byly chyby v účetnictví a evidenci majetku, extrémní přeplácení personálu, který byl svážen z celé republiky, nebo neplnění závazků. Jednatelé také porušovali zakladatelskou listinu nemocnice, když ji zavazovali půlmilionovými zakázkami, to měli valnou hromadou zakázáno,“ uvedl s případem dobře obeznámený zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Ztráty jdou do desítek milionů

Kritici odvolaných jednatelů navíc upozorňují na to, že nemocnici byla zneužita k předvolebnímu boji, kdy odvolaní jednatelé lidem naslibovali hory doly, aby si získali přízeň občanů, zároveň ale nemocnici poslaly do ztrát v řádu desítek až stovek milionů. Lidé navíc před volbami dostávali do schránek letáky o účelové likvidaci nemocnice vedením města.

Jen za letošní rok se má jednat o ztrátu 54 milionů korun, což je zhruba šestina celého rozpočtu města. Při takovém vývoji by časem zcela zkrachovala nejen samotná nemocnice, ale ohromné finanční problémy by mělo i město, kterému by chyběly peníze na investice nebo nutné opravy majetku či místních komunikací.

Vedení města na antidepresivech

Situace v Sušici je dnes značně vyhrocená. Dokazuje to fakt, kdy část vedení města skončilo na antidepresivech. Dlouholetý starosta města Petr Mottl (ODS) se ani přesto nechce vzdát a je přesvědčen, že vedení města konalo v tom nejlepším vědomí a svědomí.

„Neustoupíme, rozhodnutí odvolat jednatele bylo správné. Jsme pod tlakem nenávisti a výhrůžek na sociálních sítích. Pro mě, moji rodinu i ostatní zastupitele je to nepříjemná situace, podobnou jsem za 14 let nezažil,“ cituje Mottla zpravodajský server iDnes.cz.

Naopak odpůrci vedení města stojící na straně odvolaných jednatelů už třikrát vyšly do ulic, podepisují petici a chystají referendum.

Chystají Piráti s ČSSD převrat?

Podle informací ze zákulisí dokonce nelze vyloučit ani převrat ve vedení města, na kterém by se společně s Piráty podílela i opoziční zastupitelka Sušice Milena Stárková z ČSSD, která po krajských volbách přišla o místo ve vedení Plzeňského kraje. ČSSD totiž ve volbách zcela propadla a Stárková se nedostala ani do krajského zastupitelstva. Dnes je v městské radě ODS společně s ANO a právě Piráty.

„Situace se musí uklidnit a musí dojít k odpolitizování nemocnice. Není možné, aby někdo zneužíval nemocnici a zdravotní péči v regionu k budování vlastní politické kariéry. Je naivní si myslet, že by město před volbami zbytečně riskovalo odvoláváním jednatelů, pokud by to nebylo nutné k záchraně nemocnice a rozpočtu města. Navíc valná hromada musela jednatele na popud dozorčí rady odvolat, protože jinak by se stala spolupachateli. Nejlepší cestou je, že nemocnici převezme Plzeňský kraj,“ dodává výše uvedený zdroj.