O vládnoucí koalici v Plzeňském kraji se asi rozhodne o víkendu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. říjen 2020 15:40
Budova Krajského úřadu Plzeòského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

O podobě vládnoucí koalice v Plzeňském kraji by se mělo rozhodnout v sobotu večer nebo v neděli. Obě hlavní jednání povede ODS, jež se už před volbami spojila s TOP 09. Po oznámení výsledků voleb do Senátu, zhruba v 17:00, se má sejít se STAN a Piráty a přibližně od 19:00 s ANO. Informovali o tom lídři a vyjednavači STAN i ODS, tedy Josef Bernard a Martin Baxa. ODS dosud s nikým nejednala a soustředila se na to, aby byl její kandidát Lumír Aschenbrenner znovu zvolen do Senátu.

Vítězem krajských voleb je s 12 mandáty ANO, druhá ODS má 11 křesel v 45členném zastupitelstvu, STAN a Piráti mají shodně po sedmi křeslech. SPD a ČSSD mají po třech zastupitelích, KSČM dva.

"Jsme domluveni, a ODS to i mediálně potvrdila, že my (STAN a Piráti) budeme první, s kým budou oficiálně po senátních volbách jednat. Na to jsme si s Martinem Baxou plácli," řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták. Podle něj mohou jednání pokračovat v neděli. Podle Špotáka se od úterý, kdy STAN s Piráty celkem se 14 mandáty nabídly ODS funkci hejtmana, nic nezměnilo. "Dohodli jsme se, že do (sobotního) jednání bude klid zbraní, když nám (ODS) slíbila, že s námi budou jednat jako s prvními," uvedl.

STAN a Piráti, seskupení s největším počtem křesel, zatím nejednalo ani s ANO, hovořili spolu pouze informativně hned v sobotu večer po volbách. "Jen v případě, pokud by nedopadlo jednání s ODS a TOP 09, tak pak bychom případně začali jednat s ANO, když budou mít zájem. Ale nejprve se musí uzavřít jednání s ODS a TOP," řekl Špoták.

"Udělali jsme maximum. Máme největší klub (STAN a Piráti), nejvíc preferenčních hlasů. Ukázali jsme vstřícné gesto a teď je to na nich," řekl k plánovanému jednání s ODS Bernard.

"Půjde o první kola oficiálních jednání s oběma partnery. V sobotu to uzavřené určitě nebude. Řekneme si, jaké máme představy," uvedl Baxa. Nedokázal odhadnout, dokdy jednání potrvají. ODS s TOP 09 podle něj s nikým nejednaly, neoslovily ani ČSSD. Místo schůzky ODS se STAN a Piráty ještě není určené.

"Zatím jsme se nesešli, jednání je v sobotu," potvrdil lídr a vyjednavač ANO Roman Zarzycký. Podle Baxy se bude jednat zhruba od 19:00 na plzeňské radnici. Povolební jednání ANO budou podle Zarzyckého pokračovat schůzkami se STAN a Piráty, pravděpodobně v neděli. ANO už ve středu jednalo s ČSSD, obě strany si vyměnily požadavky a představy. Spolupráci si dovedeme představit, uvedl Zarzycký.

Podle zákulisních informací má část ODS zájem sestavit krajskou vládu s ANO a druhá skupina je proti tomu. "Před volbami byla dohoda o tom, že ANO nepostaví kandidáta do senátních voleb a že po (krajských) volbách vznikne koalice ANO s ODS (a TOP 09) a že hejtmana dostane ten, kdo bude mít víc hlasů," řekl se situací obeznámený regionální politik.

čtk