×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Velká radost v plzeňské zoo, narodil se gibon bělolící

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 18. říjen 2019 17:02
gibon-belolici-nomascus-leucogenys-mini-18-10-2019-kat-misíková (4) Mládě gibbona se svou matkou. Foto: Kateřina Misíková

Z mláděte gibona bělolícího se radují v plzeňské zoo. Jeho rodiči jsou samice Sikang a samec (Young) Lu. Mládě se narodilo 19. září a teď se má čile k světu. První mládě se tomuto páru narodilo již 29.9. 2015. Tento druh gibona chová plzeňská zoo od roku 2011. V Evropě je chová 36 zoo. Předtím zde od roku 1999 žili giboni lar, kteří přivedli postupně na svět čtyři mladé.

Foto: Kateřina Misíková

Giboni se přehoupávají na svých dlouhých rukou švihem ze stromu na strom. Skoky dlouhé devět metrů jsou pro ně hračkou. Giboni mají sedací mozoly, takže si na rozdíl od lidoopů nemusejí stavět hnízda, ale noc tráví vsedě přitisknuti ke kmeni stromu,“ řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Giboni po zemi chodí na zadních nohou a rovnováhu udržují roztaženými pažemi, prohnutými v loktech i zápěstích. „Dožívají se až 30 let. Jsou monogamní, netvoří tlupy, ale pouze rodiny, tvořené dospělým párem a mláďaty. Rodiče vyhánějí odrůstající mláďata. Giboni jsou známi i svým pronikavým zpěvem, který je slyšet v pralese do vzdálenosti několika kilometrů,“ dodal mluvčí Vobruba.

Rodinka gibonů v plzeňské zoo. Foto: Kateřina Misíková

Ostrov gibonů byl nejprve určen pro nosály, prvními obyvateli byli však nakonec kočkodani Brazzovi. Giboni a makakové jsou na svých ostrovech v Zoo Plzeň výbornou součástí celku orientální oblasti, kde dominuje expozice nosorožců.