×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Velké strany už mají své lídry pro krajské volby, senátní kandidáty zatím někteří ještě vybírají

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 26. únor 2020 17:10
Volby Volby - ilustrační foto

Zatímco o volebních lídrech pro krajské volby už má většina velkých politických stran v regionu jasno, své kandidáty pro senátní volby si ještě všechny nevybraly. O přízeň voličů se budou v krajských volbách ucházet politické stálice, ale i zcela nové koalice. Jasno zatím není v případě současného hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), který už dříve uvedl, že nebude kandidovat za sociální demokraty. Nevyloučil ale možnost, že se objeví na kandidátce jiného politického subjektu. Ve hře je zatím kandidatura za STAN. V tom případě ovšem automaticky přijde o členství v ČSSD.

Velkým překvapením krajských voleb v Plzeňském kraji je společná kandidátka ODS a TOP 09. Lídryní kandidátky, která nese název ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů je poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová. Přesná podoba kandidátky bude jasná až koncem března. Na některém z čelních míst by se měl objevit nejen lídr TOP 09, lékař Richard Pikner, ale i další topkaři.

A překvapilo i hnutí ANO, které až do poslední chvíle tajilo svého lídra. Do čela kandidátky ANO minulou sobotu zvolili jednohlasně členové krajského sněmu svého krajského předsedu a prvního náměstka primátora Plzně Romana Zarzyckého. O dalších místech na kandidátce bude hnutí ANO jednat. Lídrem sociální demokracie by se měl stát současný náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner, který je ve funkci už od roku 2008. Zároveň je místostarostou Žihle. Sociální demokraté budou svého lídra potvrzovat začátkem března na krajské konferenci.

S novými politickými subjekty jde do voleb v koalici i KDU-ČSL. Kandidovat budou pod názvem KDU-ČSL, ADS, Nestraníci – Koalice pro Plzeňský kraj. Lídrem kandidátky je krajská předsedkyně KDU-ČSL a současná náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová. Dvojkou na kandidátce bude šéf Agrární demokratické strany (ADS) Pavel Šrámek. Farmář z Plzeňska byl dříve poslancem na ANO. Nestraníky vede rokycanský místostarosta Tomáš Rada.

Piráti jdou do krajských voleb úplně poprvé a do čela své kandidátky si zvolili domažlického zastupitele Rudolfa Špotáka. Komunisté mají stejně jako Hnutí ANO svého lídra od soboty a vsadili na svého poslance Jiřího Valentu. Lídrem STAN, kteří jdou do voleb s podporou hnutí Pro Plzeň bude jejich krajský předseda a současný náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Samostatně bude tentokrát kandidovat SPD, která se v minulých krajských volbách spojila se SPOZ. Zemanovci kandidátku SPD podpoří, lídryní by se měla stát krajská předsedkyně SPD Marie Pošarová.

Křeslo v Senátu v obvodu číslo 9 Plzeň město bude obhajovat starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Jeho soupeřem bude v tomto obvodu kandidát Pirátů, plzeňský zastupitel Daniel Kůs. Sociální demokraté vysílají do boje o Senát neonatologa Jiřího Lišku. Kandidátem KSČM je komunální politik Václav Heřman. Svého kandidáta zatím nemá Hnutí ANO, ale jméno oznámí do května. Jasno zatím není v případě TOP 09, ti se teprve budou rozhodovat zda spojí své síly s občanskými demokraty a podpoří jejich kandidáta Lumíra Aschenbrennera. Podobně jsou na tom i lidovci, kteří jsou připraveni podpořit rovněž kandidáta ODS.

Jasno zatím nemá ani STAN. Podle krajského manažera Václava Cinádra krajský sněm navrhne jméno kandidáta a bude pak na celostátním vedení strany, zda jeho kandidaturu potvrdí, nebo zda se rozhodne podpořit kandidáta jiné strany. Senátního kandidáta zatím nejmenovala ani SPD.

Senátní obvod Plzeň-město měl dosud nového senátora po každých volbách. V letech 1996 až 2002 byl senátorem Bohumil Kulhánek z ODS, následoval Richard Sequens za US-DEU, Jiří Bis z ČSSD a nyní Aschenbrenner z ODS, který kandidoval v koalici s Korunou českou.

ben + čtk